Piękne, kwiatowe aranżacje dopełniają wystrój całego domu. Dzięki swojej różnorodności możemy dopasować je do każdego wnętrza podkreślając jego styl. We wnętrzu nowoczesnym doskonale będzie się prezentować pojedyncza, ale przykuwająca uwagę roślina jak duża dracena, wielka monstera czy ciekawie uformowany fikus, styl rustykalny to przede wszystkim paprotki, cyklameny i begonie. Wnętrza skandynawskie to z kolei minimalistyczne rośliny jak storczyki a lawenda podkreśli charakter wnętrza prowansalskiego. Rośliny nie tylko pięknie wyglądają, lecz również tworzą we wnętrzu zdrowy mikroklimat. Mają niezwykłe właściwości: nawilżają powietrze, oczyszczają je ze szkodliwych, toksycznych substancji lotnych i produkują tlen. Jeżeli zastanawiasz się jakie z nich warto mieć w domu, a z których lepiej zrezygnować ze względu na obecność dzieci lub zwierząt zapoznaj się z całym artykułem.

Jakie kwiaty mają pozytywny wpływ na nasze otoczenie?

Większość kwiatów przechodzi proces fotosyntezy (wytwarzania związków organicznych oraz tlenu) w ciągu dnia, przy udziale światła zaś w nocy wydzielany jest dwutlenek węgla. Istnieją także rośliny wydzielające tlen nocą. Wart mieć je w sypialni, dobra jakość powietrza wpływa bowiem na nas pozytywnie. Dobrze dotleniony organizm jest wypoczęty i zregenerowany. Rośliny z odwróconym procesem fotosyntezy to:

 • aloes zwyczajny – filtruje powietrze i dobrze nawilża
 • orchidea – znana także pod nazwą storczyk, to elegancki kwiat występujący w wielu różnych kolorach
 • drzewko szczęścia czyli grubosz – roślina będąca sukulentem
 • sansewieria gwinejska – kwiat bardzo łatwy w uprawie, występujący w wielu różnych odmianach
 • skrzydłokwiat – kwiat o pięknych, zielonych liściach i białych kwiatach

Wiele gatunków roślin ma zdolność filtrowania i oczyszczania powietrza ze szkodliwych i toksycznych związków lotnych. Warto mieć przynajmniej jedną taką roślinę w każdym pomieszczeniu, ponieważ trujące substancje obecne są w otaczających nas na co dzień przedmiotach. Doskonale poradzą sobie z nimi:

 • skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z benzenu obecnego w spalinach samochodowych, dymie papierosowym, farbach, klejach, detergentach, pastach do mebli i podłóg, barwnikach, jest emitowany przez stacje paliw, fabryki obuwia i opon, pralnie chemiczne i inne oraz acetonu stosowanego przy produkcji leków, farb, lakierów, środków czyszczących.
 • rapis wyniosły – eliminuje z powietrza amoniak, obecny w barwionych tekstyliach, barwnikach oraz detergentach.
 • paprotka – pochłania toksyczny formaldehyd (znajdujący się w lakierach do paznokci, farbach do ścian, szamponach a nawet ubraniach), który jest jednym z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych
 • dracena – oczyszcza powietrze z ksylenu, trójchloroetylenu oraz formaldehydu
 • sansewieria gwinejska – benzen i formaldehyd
 • zielistka Sternberga - podobnie jak powyższe rośliny oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu
 • begonia – to kolejna roślina usuwająca benzen i dodatkowo nieobecny jeszcze w tym zestawieniu toluen (obecny w środkach dezynfekujących i myjących, w substancjach zapachowych do domu, szczególnie w aerozolu, w farbach, klejach)

Ze względu na ogromną ilość otaczających nas wokół substancji toksycznych warto docenić ten naturalny i skuteczny środek likwidujący szkodliwe gazy, jakim są rośliny. Nie tylko zatroszczą się o nasze zdrowie, lecz także upiększą nasz dom. Są tanie i łatwe w pielęgnacji. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być alergie. Na niektóre rośliny warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci i zwierzęta, ze względu na ryzyko zatrucia.

Rośliny doniczkowe, które szkodzą

Nie do końca określenie, że rośliny szkodzą jest poprawne. Jeżeli posiądziemy odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji potencjalnie niebezpiecznych roślin, zapoznamy się z zagrożeniami i nauczymy się odpowiednio je pielęgnować, możemy czerpać pełne korzyści z ich urody i niejednokrotnie także cennych właściwości. Na jakie rośliny powinniśmy uważać? Oto lista pięknych a zarazem niebezpiecznych roślin, które po spożyciu są trujące:

 • oleander – piękny i najbardziej niebezpieczny kwiat na świecie. Spożycie nawet najmniejszej ilości substancji zawartych w liściach i kwiatach może być śmiertelne w skutkach.
 • diffenbachia – jej spożycie powoduje pieczenie w jamie ustnej i opuchnięcie języka, które może znacząco utrudnić oddychanie, zbyt duża ilość toksyny w organizmie może być przyczyną śmierci
 • bluszcz – jest mocno trujący zarówno dla ludzi jak i zwierząt, po jego połknięciu mogą pojawić się drgawki, wymioty, biegunka, najpoważniejszym skutkiem może być paraliż oraz śpiączka
 • filodendron – jego toksyny powodują piekący ból, wymioty i biegunkę, mogą również powodować opuchnięcie warg, języka i gardła
 • gwiazda betlejemska – wydziela biały sok, który wywołuje silne bóle brzucha, wymioty oraz biegunkę, podrażnia również skórę
 • aloes – choć powszechnie znany jest ze swoich prozdrowotnych i leczniczych właściwości, tylko żel znajdujący się wewnątrz jego liścia ma działanie lecznicze. Skóra liści może powodować podrażnienia i nie należy jej spożywać.

Odpowiednio dobrane rośliny nie przysporzą kłopotu. Jeżeli weźmiesz pod uwagę ich właściwości, uwzględnisz swoje upodobania oraz czas, jaki możesz poświęcić na ich pielęgnację okażą się bardzo pożytecznym hobby.

Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z ofertą materacy dostępnych w naszym sklepie. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont lub urządzanie sypialni sprawdź co możemy Ci zaoferować. Posiadamy materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde i materace bardzo twarde. Dysponujemy różnorodnymi surowcami, możesz więc wybierać materac kokosowy lub materac z trawą morską, materac termoelastyczny lub materac lateksowy.

Dowiedz się więcej na temat materacy: