Przy dużej wadze i mocnej posturze wymagany jest solidny, trwały i zapewniający wsparcie materac. Osoby, których waga przekracza 100 kg często obawiają się, że wybrany materac nie zagwarantuje im oczekiwanego komfortu a jego trwałość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Na szczęście przy odpowiednio dobranych parametrach materac będzie wygodny i odporny na uszkodzenia. Jak wybrać właściwy model i czym się sugerować? Przeczytaj poniższy artykuł.

Jaka twardość materaca przy wadze przekraczającej 100 kg?

Materace dzielimy na cztery kategorie:

Osoby ważące w granicach 100 kg potrzebują solidnej podpory, dlatego dedykowane dla nich modele mają twardą powierzchnię, która utrzymuje kręgosłup we właściwej pozycji i nie zapada się pod ciężarem śpiącego. Do kategorii materacy twardych zaliczamy materac z matą kokosową oraz materac z trawą morską. Warstwy te utwardzają materac. Charakteryzują się takimi właściwościami jak: odporność na odkształcenia, wytrzymałość, antybakteryjność, antygrzybiczność (nie namnażają się w nich roztocza, pleśnie, grzyby). Zarówno materace kokosowe jak i z trawą morską dobrze wchłaniają wilgoć i odparowują do otoczenia, są komfortowe dla osób, które się przegrzewają i nadmiernie pocą.

Materac kokosowy i z trawą morską

Materac kokosowy czyli z matą wykonaną z włókien łupiny orzecha kokosowego to od lat najpopularniejszy typ materaca dla osób ciężkich i lubiących twarde powierzchnie. Włókna kokosa są sztywne, twarde, mają brązowy kolor. Łupina orzecha jest bogata w sole mineralne, które naturalnie chronią jego wnętrze przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów. Mata kokosowa jest przewiewna, więc doskonale wspomaga cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Nadmiar wilgoci szybko wyparowuje.

Materace kokosowe polecane są osobom, którym dokuczają bóle kręgosłupa, w różnych jego odcinkach. Ze względu na niewielką sprężystość warstwy, przy nieprawidłowym użytkowaniu (nieodpowiedni stelaż, brak regularnego odwracania) może się szybko wyrobić i nadmiernie zapaść w jednym miejscu, jednak przy zachowaniu podstawowych zasad użytkowania materac będzie długo służył.

Alternatywą dla materacy kokosowych są materace z trawą morską. Ich twarda, sztywna powierzchnia doskonale wspiera sylwetkę. Trawa morska to kolejny naturalny surowiec, który wykorzystywany jest w materacach. To różnego gatunku algi morskie rosnące nad nadmorskim wybrzeżem. Algi morskie są bogate w jod, który w niewielkich ilościach trafia również do materaca. Warstwa jest przewiewna a doskonała wentylacja zwiększa komfort wypoczynku i zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów.

Materace dla osób o wadze powyżej 100 kg muszą być trwałe, odporne na obciążenia, muszą wspierać sylwetkę i kręgosłup. Do warstwy kokosowej oraz z trawy morskiej warto wybrać wytrzymały rdzeń. Materace lateksowe, materace pocketowe oraz materace multipocketowe nadają się do tego doskonale.

Dowiedz się więcej na temat materacy: