Materac twardy oznaczony symbolem H3 to produkt przeznaczony dla cięższych użytkowników lub preferujących twarde, sztywne powierzchnie. Jego wybór polecamy osobom, których waga przekracza 100 kg. To jedna z czterech kategorii twardości dostępnych w naszym sklepie. Pozostałe to:
- materace miękkie – waga nie przekraczająca 60 kg
- materace średnio twarde – dla osób ważących od 60 do 100 kg
- materace bardzo twarde – jeżeli waga przekracza 120 kg
Materace kokosowe i materace z trawą morską
Materace twarde posiadają matę kokosową lub warstwę trawy morskiej. Dostępne są we wszystkich rodzajach materacy czyli materacach piankowych, materacach pocketowych, materacach multipocketowych, materacach lateksowych oraz materacach bonellowych. Mają sztywną, twardą powierzchnię dobrze podtrzymującą ciężką sylwetkę.
Warstwa kokosowa ma około 0,5-0,6 cm grubości. To naturalny surowiec, wykonany z włókien łupiny orzecha kokosowego. Włókna mają brązowy kolor, są odpowiednio sprasowane a duża zawartość soli mineralnych w łupinach kokosa sprawia, że warstwa kokosowa ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie gromadzą i nie namnażają się w niej szkodliwe drobnoustroje, ponieważ sole mineralne pełnią funkcję ochronną. Mata kokosowa to materiał przewiewny i dobrze odprowadzający wilgoć. Jej nadmiar jest szybko wchłaniany i odparowywany, dzięki czemu nawet osoby z dużą potliwością będą się czuć komfortowo.
Warstwą alternatywną jest mata wykonana z trawy morskiej, czyli różnych gatunków alg morskich rosnących na nadmorskim wybrzeżu. Warstwa jest ekologiczna i naturalna. Algi są bogate w jod, który wraz z nimi trafia do materaca. Jest w niewielkich ilościach uwalniany, chroni przed uczulającymi alergenami. Materac z trawą morską to dobre rozwiązanie dla osób mających problemy ze swobodnym oddechem.
Dla kogo twardy materac
Duża waga ciała wymaga solidnego wsparcia. By ciało nie wyginało się w pałąk, nie zapadało w zbyt miękką powierzchnię należy zapewnić mu odpowiednio wytrzymałą warstwę.
Poza wagą istnieją inne, dodatkowe czynniki zachęcające do wyboru twardej powierzchni do snu. Są to na przykład doskwierające bóle kręgosłupa. Wiele osób uskarżających się na takie dolegliwości odczuwa znaczną poprawę komfortu wypoczynku leżąc na twardszym materacu. Odczuwają również ulgę w bólu. Jeżeli jednak nie ważymy dużo, lepiej podchodzić do takich rozwiązań z lekkim dystansem. Sztywna i twarda warstwa może wywoływać ucisk na takie partie ciała jak biodra, ramiona oraz powodować napięcie mięśni.
By materac długo służył należy o niego odpowiednio dbać. Warstwy: kokosowa oraz z trawy morskiej są twarde i sztywne jednak mało elastyczne i sprężyste. Po pewnym czasie mogą się „wyrobić”. By temu zapobiec należy regularnie obracać materac na drugą stronę lub chociaż w linii głowa – nogi. Materace muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, nie mogą być stale narażone na działanie wilgoci, gdyż nawet najbardziej odporne surowce mogą w końcu poddać się działaniu pleśni.
Oferta twardych materacy
Każdy klient znajdzie u nas model, który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom:
- materac piankowy – materac Lima (materac średnio twardy H2/ twardy H3)
- materace bonellowe – materac Melo (jednostronny) oraz materac Tuna H2/H3
- materace kieszeniowe – materac Natal (jednostronny), materac Oskar (H2/H3), materac Kronos (obustronnie twardy), materac Zeta (H2/H3), materac Libra (H2/H3 z lateksem), materac Orion (H3/H4), materac Salwa (H2/H3)
- materace lateksowe – materac Ekwador (H2/H3), materac Nesa (H3/H4)
Nasi klienci mogą samodzielnie wybierać warstwy zastosowane w materacu i decydować o ostatecznej budowie wybranego modelu. Mogą wybrać warstwę kokosową lub z trawy morskiej, piankę visco memory lub profilowaną visco memory, piankę HR lub piankę T25. Warstwy zewnętrzne bezpośrednio stykają się z naszym ciałem, jednak o trwałości materaca oraz jego elastyczności i komforcie stanowi również jego rdzeń. Wspomnieliśmy już o rodzajach wkładów wewnętrznych. Przyjrzyjmy się im jednak bliżej:
- wkład piankowy – może być wykonany z pianki T25 lub wysokoelastycznej HR, cechuje się elastycznością punktową, lekkością i przewiewnością. Doskonale dopasowuje się do ciała. Ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.
- wkład bonellowy – wykonany ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych ze sobą sztywnym drutem. Ten wkład cechuje się elastycznością powierzchniową, ciężar jest rozkładany równomiernie pomiędzy wszystkie sprężyny, które działają progresywnie czyli im większa siła na nie działa, tym większy stawiają jej opór.
- wkład kieszeniowy – dzięki niezależnej pracy cylindrycznych sprężyn wkład wyróżnia doskonała elastyczność punktowa. Sprężyny umieszczone są w osobnych, materiałowych kieszonkach i uginają się tylko w miejscu nacisku. W zależności od ilości zastosowanych sprężyn wkład dzielimy na pocketowy (262 szt/m2) oraz multipocketowy (510 szt/m2) a w zależności od ich wysokości - na wkład standardowy (wys. sprężyn to 12 cm), wkład mini (6 cm) oraz wkład max (17 cm).
- wkład lateksowy – najbardziej komfortowy typ wkładu. Wykonany z 16 cm rdzenia z pianki lateksowej, elastyczny, sprężysty, odporny na wypracowanie i duże ciężary. Jako jedyny z wkładów piankowych polecany nawet dla osób ciężkich. Dzięki licznym mikrokanalikom jest doskonale wentylowany, nie gromadzą i nie namnażają się w nim chorobotwórcze patogeny.
Odpowiedni rdzeń materaca, właściwe warstwy zewnętrzne (materac kokosowy lub materac z trawą morską), dobry stelaż i stabilna rama łóżka to zestaw gwarantujący komfortowy wypoczynek.
Dowiedz się więcej na temat materacy: