Nastolatek ma swoje wymagania odnośnie wyglądu pokoju. Powinien być urządzony w odpowiadającym mu stylu – ciekawym, charakterystycznym dla jego upodobań, ale przede wszystkim modnym. Pokoje mają różną wielkość w zależności od tego czy znajdują się w bloku czy w domu rodzinnym, na parterze czy na poddaszu. Niezależnie od tego powinny być urządzone ze smakiem i funkcjonalne. Pokój nastolatka służy mu do spania, nauki i rozrywki. Jeżeli jest taka możliwość ciekawym rozwiązaniem będzie wydzielenie w nim tych kilku stref.

Strefy w pokoju nastolatka

Miejsce do spania czyli strefa snu to głównie łóżko. Może nim być klasyczna rama z materacem, ale także rozkładana wersalka lub łóżko na antresoli (kiedy w niewielkim pomieszczeniu liczy się każda dostępna przestrzeń). Wielkość materaca powinniśmy dobierać jak dla osoby dorosłej. Najodpowiedniejsze rozmiary w przypadku pojedynczego łóżka to 90x200 cm, 100x200 cm oraz 120x200 cm. Dysponowanie większą ilością miejsca umożliwia wybranie podwójnego materaca np. 140x200 cm. Okres nastoletni to czas, kiedy latorośl zaprasza i gości przez całą noc swoich przyjaciół. Należy więc pomyśleć o dodatkowym spaniu. W przypadku dużego materaca nie ma problemu. Jeżeli nie ma na niego miejsca w pokoju, już na etapie urządzania pomyślmy o dodatkowym materacu w szufladzie łóżka. To bardzo popularne i funkcjonalne rozwiązanie. Ponieważ nastolatek ciągle rośnie a w przypadku chłopców mogą to być nawet duże skoki wzrostowe należy dobrać odpowiedni materac, który właściwie podeprze sylwetkę. Materace z elastycznością punktową jak na przykład materac pocketowy lub materac lateksowy dopasują się do kształtu sylwetki wspierając ją na całej długości. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kręgosłup, by nieodpowiednia powierzchnia nie zwiększała ryzyka powstawania wad postawy. Proces wyboru najlepiej rozpocząć od określenia twardości materaca. Dla nastolatków najpopularniejsze są materace miękkie lub materace średnio twarde, rzadziej materace twarde. Warto zapoznać się z naszą ofertą, w której oferujemy między innymi materace termoelastyczne, materace profilowane moletowane oraz materace kokosowe i materace z trawą morską (twarde). Łóżko to nie tylko materac. Dla nastolatka znacznie ważniejsza będzie rama, czyli to co widoczne. Możemy wybrać model minimalistyczny, który będzie pasował do każdego stylu pokoju, nawet jeżeli dziecku zmieni się gust lub model stylizowany np. romantyczne, metalowe łóżko z baldachimem dla marzycielki. Całość uzupełnimy ciekawą pościelą. W mocno kolorowym pokoju powinna ona być stonowana, najlepiej jednobarwna, w tym urządzonym oszczędnie możemy pozwolić sobie na ciekawą grafikę i krzykliwe barwy.

Strefa do nauki to obowiązkowy punkt na liście urządzania pokoju nastolatka. Jego najważniejsze elementy to biurko oraz ergonomiczny, wygodny fotel. Biurko musi być odpowiednio duże, posiadać liczne szuflady, w których można schować przybory i inne drobiazgi oraz dobrze oświetlone. Lampka to kolejny przedmiot do kupienia. Jeżeli mamy możliwość ustawienia biurka przy oknie, to umożliwimy dziecku długi dostęp do naturalnego światła. W malutkich pomieszczeniach spotyka się także rozwiązania w postaci składanych biurek. Po skończonej nauce takie biurko wystarczy złożyć i zyskujemy dodatkową przestrzeń do funkcjonowania.

Rozrywka w pokoju nastolatka to przede wszystkim gra na konsoli, oglądanie filmów, przeglądanie internetu oraz długie rozmowy ze znajomymi. Przyda się więc miejsce do siedzenie. Zazwyczaj jest nim łóżko naszego nastolatka, ale jeżeli jest to możliwe uzupełnijmy aranżację pokoju o dodatkowe pufy, fotele czy inne modne siedziska na przykład wiszący hamak.

Jak pomalować pokój nastolatka?

Wybór koloru ścian możemy pozostawić nastolatkowi. Często decyduje się on na stonowane i bardziej dojrzałe kolory. Dziewczęta rezygnują z różu a chłopcy z odcieni niebieskiego. Klasyczne barwy pozwalają na większe możliwości w wyborze dodatków i częste zmiany wystroju. Ściany są niejako tłem dla pozostałych akcesoriów. Ponadczasowa biel, odcienie beżu i szarości są kolorami uniwersalnymi i ładnie komponującymi się z innymi barwami. Kolorowe pokoje są równie modne, jednak istnieje obawa, że mogą się szybko znudzić. W ostatnich latach modne jest malowanie jednej ze ścian na mocny, intensywny kolor np. fiolet, czerwień, żółć czy zieleń. Odważniejsi decydują się na łączenie ze sobą dwóch nasyconych barw, na przykład modnego fioletu oraz zieleni lub granatu i czerwieni.

Jakie dodatki do pokoju nastolatka?

Pierwszym krokiem jeżeli chodzi o dodatki do pokoju powinna być rozmowa z nastolatkiem. Wsłuchanie się w jego potrzeby, poznanie pasji i hobby ułatwi dobór odpowiednich akcesoriów. Nastoletnie dziecko wie, czego potrzebuje i co sprawi mu przyjemność. Miłośnik muzyki powinien znaleźć miejsce na wyeksponowanie ulubionych płyt, jeżeli gra na instrumencie powinien on mieć swoje miejsce, dobre głośniki umożliwią słuchanie ulubionych artystów w wysokiej jakości. Dziewczyna z talentem artystycznym ucieszy się z malarskich lub rysunkowych akcesoriów, ścianę mogą ozdobić grafiki ulubionych artystów lub prace samej nastolatki. Sportowiec musi posiadać liczne półki i szafki, na których będzie mógł wyeksponować zdobyte medale i puchary, podobnie jak nastolatek kolekcjonujący mini wersje zabytkowych samochodów.

Dostępność ciekawych i ładnych gadżetów umożliwia dziś piękną aranżację pokoju. Modne ostatnio Cotton Balls wprowadzą nastrojowy klimat a mini siłownia pozwoli zadbać o wygląd i kondycję, zrobi również wrażenie na kumplach i dziewczynie (pod warunkiem, że nie będzie tylko ozdobą pokoju). Wybór mebli to kolejny punkt na liście aranżacyjnej. Do wyboru są meble stylizowane na konkretny trend, na przykład w stylu Shabby chic, prowansalskim lub hi-tech, a także pozwalające na dużą dowolność uniwersalne meble modułowe. Można je dowolnie przestawiać i komponować. Są ciekawe, designerskie i funkcjonalne. Kolory mebli modułowych powinny mieć klasyczne, spokojne kolory – najlepiej biały lub szary.

Pokój nastolatka jest jego azylem

Każdy z nas potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie, miejsca w którym odetnie się od codzienności. Pokój nastolatka powinien być jego odskocznią, miejscem w którym może się schronić i przebywać sam, gdy tylko ma na to ochotę. Jest to znacznie łatwiejsze we wnętrzu urządzonym w jego stylu, które posiada wymarzone cechy i wyraża upodobania nastolatka. Wszystkie elementy jego pokoju powinny ze sobą współgrać. Jest to zadanie dość łatwe, jeżeli nastolatek mieszka w pokoju sam lub dzieli go z rodzeństwem w podobnym wieku i tej samej płci. Problem może się pojawić, gdy między rodzeństwem jest duża różnica wieku lub jedno z nich jest chłopakiem a drugie dziewczyną. Wówczas czeka nas nieco więcej trudu i pracy z wydzieleniem stref dla każdego z nich, ale z pewnością warto, gdyż każdy zasługuje na swoje własne miejsce. Można zasięgnąć inspiracji przeglądając internet lub prasę wnętrzarską i tam poszukać rozwiązań, które pozwolą praktycznie i pięknie zaaranżować przestrzeń.

Dowiedz się więcej na temat materacy: