Przed zakupem nowego materaca należy dokładnie przyjrzeć się jego cechom. Wybór właściwych parametrów pozwoli na wypoczynek w komfortowych warunkach, zagwarantuje właściwe podparcie sylwetki oraz zapewni dłuższą żywotność materaca.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru materaca?

Rozmiar, twardość, rdzeń wewnętrzny, surowce użyte w budowie materaca – to wszystko ma znaczenie. Im więcej uwagi poświęcimy na odpowiednie dopasowanie parametrów, tym wygodniejszy będzie materac. Przed wyborem rozmiaru powinniśmy zmierzyć wnękę łóżka, by nie okazało się, że pomyliliśmy rozmiar kołdry lub całego łóżka z wymiarem materaca. Twardość powierzchni dobieramy do wagi użytkownika. Materace miękkie dedykowane są głównie dzieciom i osobom, które ważą nie więcej jak 60 kg. Materace średnio twarde to grupa skierowana do najliczniejszego grona odbiorców, czyli osób w przedziale wagowym 60-100 kg. Cięższym, ważącym ponad 100 kg użytkownikom polecamy materace twarde a tym o wadze ponad 120 kg sugerujemy wybór materaca bardzo twardego. Różnorodne materiały użyte w produkcji naszych materacy pozwalają na ich podział ze względu na budowę. W naszym zestawieniu znajdują się: materace termoelastyczne, materace profilowane moletowane, materace profilowane visco memory, materace kokosowe, materace z trawą morską, materace z końskim włosiem. Ostatni podział dotyczy rdzenia materaca czyli jego podstawy. Oferujemy materace piankowe, materace lateksowe, materace bonellowe oraz materace kieszeniowe (w tym materace pocketowe i materace multipocketowe). Wybór odpowiedniego wkładu wewnętrznego i dopasowanie go między innymi do wagi istotnie wpłynie na komfort użytkowania oraz żywotność materaca. W zależności od rdzenia powierzchnia materaca posiadać będzie jedną z dwóch rodzajów elastyczności: punktową lub powierzchniową.

Elastyczność powierzchniowa materaca

Przedstawicielami tej grupy są materace bonellowe. To produkty, których rdzeń wykonany jest ze sprężyn w kształcie klepsydry czyli zwężanych środkiem i szerszych po bokach. Sprężyny połączone są sztywnym drutem, tworząc konstrukcję przypominającą siatkę. Ciężar jest równomiernie pomiędzy nie rozkładany. Materace bonellowe dobrze wspierają sylwetkę jednak nie polecamy ich w sytuacji, gdy na materacu spać będą dwie osoby. Zwłaszcza jeżeli istotnie różnią się wagą. Na materacach bonellowych czyli posiadających elastyczność powierzchniową występuje efekt falowania. Polega on na tym, że osoba cięższa mocniej zapada się w materac powodując wypychanie tej lżejszej, która z kolei może staczać się w kierunku tej ważącej więcej. Na dłuższą metę sytuacja ta się nie sprawdzi, będzie powodować trudności w efektywnym wypoczynku. Jednak single, osoby które same śpią na materacu powinny wysypiać się bez problemu. Początkowo może im przeszkadzać głośna praca sprężyn, co w późniejszym czasie powinno zaniknąć.

Elastyczność punktowa materaca

Jak sugeruje sama nazwa – elastyczność punktowa gwarantuje indywidualne podparcie każdej części ciała. Uzyskiwana jest dzięki niezależnej pracy cylindrycznych sprężyn, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Sprężyny nie są ze sobą bezpośrednio połączone, więc pracują niezależnie. Uginają się tylko w miejscu, w którym działa na nie siła. Ten typ rdzenia posiadają materace pocketowe oraz materace multipocketowe. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ilość sprężyn, która wynosi odpowiednio 262 szt/m2 oraz 510 szt/m2. Poprzez podwojoną ilość sprężyn materace multipocketowe są twardsze i sztywniejsze w odczuciu i jeszcze lepiej wytrzymują duże obciążenia. Dzięki elastyczności punktowej kręgosłup, biodra i ramiona są dobrze wsparte. Dodatkową zaletą jest doskonała amortyzacja ruchów. Podczas zmiany pozycji nawet osoby o dużej różnicy wagi będą się czuć komfortowo, nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Elastycznością punktową charakteryzują się także materace piankowe oraz materace 100% lateks czyli z rdzeniem lateksowym o grubości 16 cm. Materace piankowe wykonane są z pianki poliuretanowej T25, która stanowi ich rdzeń. Oprócz elastyczności punktowej charakteryzują się lekkością i przewiewnością. Są antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybiczne. Według użytkowników materace 100% lateks to najwygodniejsze materace na jakich do tej pory mieli przyjemność spać. Wykonane są z pianki o gęstości 60 kg/m3, sprężystej i elastycznej. Doskonale dopasowują się do ciała, gwarantują komfort termiczny dzięki porowatej budowie i dużej przewiewności. Liczne mikro kanaliki wentylują materac zapobiegając gromadzeniu się wilgoci.

Powyższe informacje mają za zadanie przybliżyć najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów elastyczności. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że subiektywna opinia użytkownika może się od nich różnić. Są osoby zdecydowanie preferujące elastyczność punktową, lecz również takie, które najlepiej wysypiają się na materacach z elastycznością powierzchniową. Wszystko zależy od upodobań użytkownika.

Dowiedz się więcej na temat materacy: