Zdrowy kręgosłup ma ogromne znaczenie w codziennym życiu. Wszelkie dolegliwości z jego strony wpływają negatywnie na funkcjonowanie. Bóle różnego pochodzenia ograniczają swobodę ruchów, dekoncentrują, psują nastrój. Wszelkie próby ograniczania i niwelowania ich destrukcyjnego wpływu są konieczne, by nie oddziaływał aż tak negatywnie na jakość życia. Możemy dbać o kręgosłup zarówno w ciągu dnia (ruch, ćwiczenia rozciągające, pływanie) jak i w nocy.

Jak dbać o kręgosłup

W trosce o kręgosłup najważniejsza jest profilaktyka. Przybieranie właściwej i zdrowej pozycji do snu, odpowiednia poduszka, wygodny materac a nawet to, co robimy zaraz po przebudzeniu ma istotny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Przyjrzyjmy się bliżej tym wytycznym.

  1. Właściwe ułożenie ciała – najmniejszy nacisk na kręgosłup odczuwamy przybierając pozycję na wznak. Jest to około 15-25 kg. Warto zadbać przy tym o to, by był on ułożony w linii prostej a ręce opadały swobodnie wzdłuż ciała. Nie każdy jednak lubi tą pozycję. Znacznie częstsze jest ułożenie w pozycji bocznej. Dobrze jeżeli lekko ugniemy jedną nogę i umieścimy między nimi cienką poduszkę. Taki krok sprawi, że mięśnie przy dolnym odcinku kręgosłupa rozluźnią się. Najmniej korzystne jest spanie na brzuchu, szczególnie na wysokiej poduszce. Narażamy się w ten sposób na ból w odcinku szyjnym oraz ryzykujemy przymykanie tętnicy kręgowej. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, grozi nawet utratą przytomności. Spanie na brzuchu, poprzez nienaturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, powoduje często napięcie mięśniowe oraz bóle. Taka pozycja powoduje również ucisk narządów wewnętrznych, co również niekorzystnie wpływa na jakość snu.

  2. Odpowiednie podparcie głowy czyli jaką poduszkę powinniśmy wybrać – najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście poduszka ortopedyczna, odpowiednio profilowana. Jej anatomiczny kształt doskonale podpiera odcinek szyjny i minimalizuje ryzyko wystąpienia porannych bólów. Jeżeli wolisz tradycyjną poduszkę wybierz jak najniższą, staraj się unikać pozycji półsiedzącej.

  3. Ćwiczenia rozciągające – zrywanie się z łóżka zaraz po przebudzeniu nie sprzyja kondycji naszego kręgosłupa. Naturalnym odruchem naszego ciała jest przeciąganie się i powinniśmy to robić zawsze, gdy tylko otworzymy oczy. Po nocy nasze mięśnie są rozluźnione, więc nie powinniśmy ich od razu obciążać. Za ten nawyk będą Ci również wdzięczne Twoje stawy w nogach i rękach.

  4. Wygodny materac – na kondycję kręgosłupa wpływa również materac. Nie powinien być ani zbyt miękki ani za twardy. Nadal krąży mit, że najlepszy dla naszego kręgosłupa jest materac twardy, a tak naprawdę powinien on być dopasowany do wagi użytkownika. Musi dobrze wspierać miednicę i kręgosłup, łagodzić ucisk na ramiona oraz biodra. Z tego względu w naszej ofercie posiadamy cztery twardości materaca czyli: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde i materace bardzo twarde. Przed zakupem materaca warto dowiedzieć się co kryją nazwy materac termoelastyczny, materac kokosowy czy materac z końskim włosiem. O trwałości materaca oraz jego wygodzie stanowić będzie także rdzeń wewnętrzny, według którego materace dzielimy na materace piankowe, materace lateksowe, materace pocketowe i materace bonellowe.

Jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Ponieważ kręgosłup to oś naszego ciała, stanowi jego podporę, umożliwia poruszanie się a także osłania rdzeń kręgowy, jego zdrowie i dobra kondycja wpływają na nasze funkcjonowanie. Możemy go wspierać nie tylko zwracając uwagę na prawidłową postawę ciała na co dzień, lecz również poprzez zapewnienie optymalnych warunków do odpoczynku i regeneracji nocą oraz poprzez regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i rozciągające kręgosłup.

 

Dowiedz się więcej na temat materacy: