Zdrowy kręgosłup ma ogromne znaczenie w codziennym życiu. Wszelkie dolegliwości z jego strony wpływają negatywnie na funkcjonowanie. Bóle różnego pochodzenia ograniczają swobodę ruchów, dekoncentrują, psują nastrój. Wszelkie próby ograniczania i niwelowania ich destrukcyjnego wpływu są konieczne, by nie oddziaływał aż tak negatywnie na jakość życia. Możemy dbać o kręgosłup zarówno w ciągu dnia (ruch, ćwiczenia rozciągające, pływanie) jak i w nocy.
Jak dbać o kręgosłup
W trosce o kręgosłup najważniejsza jest profilaktyka. Przybieranie właściwej i zdrowej pozycji do snu, odpowiednia poduszka, wygodny materac a nawet to, co robimy zaraz po przebudzeniu ma istotny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Przyjrzyjmy się bliżej tym wytycznym.
-
Właściwe ułożenie ciała – najmniejszy nacisk na kręgosłup odczuwamy przybierając pozycję na wznak. Jest to około 15-25 kg. Warto zadbać przy tym o to, by był on ułożony w linii prostej a ręce opadały swobodnie wzdłuż ciała. Nie każdy jednak lubi tą pozycję. Znacznie częstsze jest ułożenie w pozycji bocznej. Dobrze jeżeli lekko ugniemy jedną nogę i umieścimy między nimi cienką poduszkę. Taki krok sprawi, że mięśnie przy dolnym odcinku kręgosłupa rozluźnią się. Najmniej korzystne jest spanie na brzuchu, szczególnie na wysokiej poduszce. Narażamy się w ten sposób na ból w odcinku szyjnym oraz ryzykujemy przymykanie tętnicy kręgowej. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, grozi nawet utratą przytomności. Spanie na brzuchu, poprzez nienaturalne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym, powoduje często napięcie mięśniowe oraz bóle. Taka pozycja powoduje również ucisk narządów wewnętrznych, co również niekorzystnie wpływa na jakość snu.
-
Odpowiednie podparcie głowy czyli jaką poduszkę powinniśmy wybrać – najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście poduszka ortopedyczna, odpowiednio profilowana. Jej anatomiczny kształt doskonale podpiera odcinek szyjny i minimalizuje ryzyko wystąpienia porannych bólów. Jeżeli wolisz tradycyjną poduszkę wybierz jak najniższą, staraj się unikać pozycji półsiedzącej.
-
Ćwiczenia rozciągające – zrywanie się z łóżka zaraz po przebudzeniu nie sprzyja kondycji naszego kręgosłupa. Naturalnym odruchem naszego ciała jest przeciąganie się i powinniśmy to robić zawsze, gdy tylko otworzymy oczy. Po nocy nasze mięśnie są rozluźnione, więc nie powinniśmy ich od razu obciążać. Za ten nawyk będą Ci również wdzięczne Twoje stawy w nogach i rękach.
-
Wygodny materac – na kondycję kręgosłupa wpływa również materac. Nie powinien być ani zbyt miękki ani za twardy. Nadal krąży mit, że najlepszy dla naszego kręgosłupa jest materac twardy, a tak naprawdę powinien on być dopasowany do wagi użytkownika. Musi dobrze wspierać miednicę i kręgosłup, łagodzić ucisk na ramiona oraz biodra. Z tego względu w naszej ofercie posiadamy cztery twardości materaca czyli: materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde i materace bardzo twarde. Przed zakupem materaca warto dowiedzieć się co kryją nazwy materac termoelastyczny, materac kokosowy czy materac z końskim włosiem. O trwałości materaca oraz jego wygodzie stanowić będzie także rdzeń wewnętrzny, według którego materace dzielimy na materace piankowe, materace lateksowe, materace pocketowe i materace bonellowe.
Jak dbać o kręgosłup podczas snu?
Ponieważ kręgosłup to oś naszego ciała, stanowi jego podporę, umożliwia poruszanie się a także osłania rdzeń kręgowy, jego zdrowie i dobra kondycja wpływają na nasze funkcjonowanie. Możemy go wspierać nie tylko zwracając uwagę na prawidłową postawę ciała na co dzień, lecz również poprzez zapewnienie optymalnych warunków do odpoczynku i regeneracji nocą oraz poprzez regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i rozciągające kręgosłup.