Lubisz dbać o urodę, rozpieszczać swoje ciało i zmysły jednak notorycznie brakuje Ci czasu lub funduszy? Nie możesz pozwolić sobie na serię profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Urządź swoje prywatne, domowe SPA w zaciszu własnej łazienki. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, wymaga jedynie odrobinę zaangażowania i chęci.
Jak przygotować domowe SPA?
Profesjonalna seria zabiegów w salonie kosmetycznym trwa najczęściej kilka godzin. To właśnie czas odgrywa tu jedną z kluczowych ról. Odpowiednio długi umożliwia nie tylko lepsze działanie zastosowanych kosmetyków, ale pozwala nam się zrelaksować i poczuć wyjątkowo. Dlatego jeżeli planujesz domowe SPA zadbaj o to, by nikt Ci nie przeszkadzał i nic nie rozpraszało Twojej uwagi. W czasie pielęgnacji musisz się odprężyć i wyciszyć.
Zadbaj o odpowiedni nastrój przy pomocy nastrojowych świec, pachnących olejków, nalej sobie lampkę wina lub orzeźwiającej lemoniady, przygotuj płatki kwiatów, które dodasz do ciepłej, relaksującej kąpieli. Odpowiednio wcześnie przygotuj kosmetyki, z których będziesz korzystać. Możesz zaopatrzyć się w sprawdzone i ulubione kosmetyki z drogerii lub przygotować je samodzielnie w domu. SPA to kompleksowa pielęgnacja całego ciała, twarzy, stóp, dłoni i włosów. Możesz poświęcić im cały wolny dzień lub podzielić zabiegi na etapy.
Domowe SPA dla włosów
Włosy są wizytówką kobiety i dlatego ich pielęgnacja jest istotnym rytuałem w domowym SPA. Dzięki dokładnie wykonanym zabiegom włosy są miękkie i błyszczące, a gdy dbamy o nie regularnie także gęste, mocne i zdrowe. Pielęgnację rozpoczynamy od dokładnego umycia włosów. Możemy użyć również specjalistycznego peelingu do skóry głowy, który usunie zanieczyszczenia i poprawi ukrwienie skóry głowy, przyczyniając się do jej lepszej kondycji.
W kolejnym kroku warto wykonać olejowanie, czyli w każde pasmo włosów wcieramy olejek dostosowany do ich rodzaju. Wyróżniamy bowiem włosy wysokoporowate (najczęściej są to włosy naturalnie kręcone, przesuszone i tu polecamy olej z wiesiołka, z pestek dyni, z czarnuszki lub olej lniany), średnioporowate (włosy falujące lub proste, z tendencją do puszenia się – polecamy olejek arganowy i olejek jojoba oraz miks pozostałych olejków) i niskoporowate (to włosy proste, grube, długo schnące – najodpowiedniejsze dla nich olejki to olej kokosowy lub palmowy i masło kakaowe). Następie ponownie myjemy włosy i nakładamy maskę, którą po kilu minutach spłukujemy. Na koniec możemy zastosować także naturalne płukanki. Z piwa lub octu jabłkowego – czyli nabłyszczającą, z rumianku – dla posiadaczek blond włosów, z kory dębu lub szałwii – dla brunetek, nawilżająca – z siemienia lnianego lub aloesu oraz wzmacniającą i przeciwłupieżową – z rozmarynu.
Jak zadbać o cerę w domowym SPA?
Piękna cera to marzenie wszystkich kobiet dlatego warto o nią regularnie dbać, gdyż będzie to procentowało nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Przygotowania rozpocznij od dokładnego demakijażu, zwróć szczególną uwagę na kosmetyki wodoodporne. W kolejnym kroku zrób peeling twarzy, który usunie martwe komórki naskórka i przygotuje cerę na przyjęcie składników odżywczych. Możesz użyć gotowych, sklepowych kosmetyków lub wykazać się postawą proekologiczną i wykorzystać w tym celu mieszankę z fusów i oliwy z oliwek lub innego oleju.
Na tak przygotowaną skórę możemy nałożyć maseczkę. I tutaj również do wyboru mamy gotowe kosmetyki lub samodzielnie przygotowane w domu:
- maseczka nawilżająca – przygotowana z dwóch łyżek jogurtu naturalnego, pół łyżeczki oliwy z oliwek oraz pół łyżeczki płynnego miodu
- maseczka oczyszczająca – zrobiona z 1/4 kostki świeżych drożdży i łyżki ciepłego mleka
- maseczka przeciwzmarszczkowa – składniki to łyżeczka oliwy z oliwek, łyżeczka miodu, półsurowego żółtka jajka, kilka kropli soku z cytryny
Po zmyciu maseczki warto wyrównać pH skóry za pomocą toniku, gdy się wchłonie nałożyć na skórę serum a następnie wklepać odpowiedni krem.
SPA dla stóp i dłoni
Skóra dłoni wiele mówi o wieku właścicielki, dlatego należy o nią odpowiednia dbać. Unikać sytuacji powodujących przebarwienia i plamy, nawilżać by nie była spierzchnięta, pilnować by paznokcie były czyste i wypielęgnowane. Podobnie jest ze stopami, które często przez sezon zimowy są pozostawione same sobie i na wiosnę wymagają skumulowanej pielęgnacji.
Piękne i zadbane dłonie
Zanim przystąpimy do kompleksowej pielęgnacji dłoni przygotujmy dla nich cytrynową kąpiel, która pozwoli pozbyć się plam i przebarwień i rozjaśni skórę. Poprawi również jej napięcie. Jeżeli chcemy zregenerować przesuszoną i zniszczoną skórę dłoni zastosujmy kąpiel z siemieniem lnianym. Po kąpieli należy nałożyć mocno regenerującą lub nawilżającą maskę i pozwolić jej działać przez kilkanaście minut. Po spłukaniu wsmarowujemy w dłonie krem. Piękno dłoni podkreśli staranny manicure paznokci.
Eleganckie stopy
Letnie sandałki i czółenka ładnie podkreślają stopy, przyciągają wzrok w ich kierunku. Podobnie jak pomalowane paznokcie. Sucha i spękana skóra na piętach skutecznie psuje ten efekt, dlatego gdy zbliża się sezon na gołe stopy warto się do niego odpowiednio przygotować. A konkretniej, to zadbać o gładką i miłą w dotyku skórę.
Podstawą pielęgnacji stóp jest ich kąpiel. Możesz nalać wody do miski i dodać w zależności od oczekiwanego efektu:
- zmiękczającą i dezynfekującą sodę oczyszczoną obecną najczęściej w gotowych kulach do kąpieli
- nawilżające i odżywcze oleje
- kilka kropli olejków eterycznych o wszechstronnym działaniu np. regenerującym lub przeciwbakteryjnym
Na rozmiękczonej skórze łatwiej jest wykonać złuszczający peeling. Złuszczanie sprawi, że skóra będzie delikatniejsza i składniki z pozostałych kosmetyków wnikną głębiej i będą intensywniej działać. W sklepach dostępne są również specjalne skarpety złuszczające, jednak w ich przypadku trzeba dłużej czekać na efekt. Proces złuszczania może wynosić około 7 dni.
Po każdej kąpieli należy zastosować nawilżający balsam lub masło do stóp, by utrzymać pożądany efekt.
Domowe SPA to tańszy sposób na pielęgnację ciała. Zupełnie za darmo możemy korzystać z innego, doskonałego sposobu na urodę i promienny wygląd. Tym sposobem jest regenerujący i wystarczająco długi sen. To najlepszy sposób na piękną cerę, zdrowe włosy i paznokcie a także doskonałe samopoczucie. Kup wygodny materac średnio twardy, materac twardy, materac miękki lub materac bardzo twardy, ale dopasowany do wagi i upodobań. Do wyboru są materace piankowe lub materace sprężynowe, które ze względu na rodzaj sprężyn dzielimy na: materace bonellowe, materace kieszeniowe i materace kieszeniowe multipocket. Warto również zastanowić się nad zakupem bardzo komfortowego materaca z rdzeniem lateksowym.
Wybór jest naprawdę duży. Zadbaj o komfortowy wypoczynek a ciało odwdzięczy Ci się witalnością i urodą.