Łóżka jednoosobowe mają różną szerokość, od najwęższych 80 cm do najszerszych 120 cm. Wybór konkretnego rozmiaru materaca uzależniony jest od kilku czynników: dla kogo ma być przeznaczony, jaką przestrzenią w pokoju dysponujemy oraz jakiej wielkości budżet posiadamy. Na szczęście cztery rozmiary czyli materac 80x200 cm, materac 90x200 cm, materac 100x200 cm oraz materac 120x200 cm umożliwiają dopasowanie właściwego modelu według tych powyższych wytycznych. Materace różnią się nie tylko rozmiarem, lecz również twardością, konstrukcją i surowcami. W pierwszej kolejności jednak zastanówmy się jaki rozmiar materaca zapewni wygodny sen i nie zagraci nam pomieszczenia.

Materac jednoosobowy – jaki rozmiar jest najlepszy?

Najpopularniejszy wśród dzieci i młodzieży rozmiar materaca to 90x200 cm. Zapewnia swobodną zmianę pozycji i mieści się w większości pokojów. Bez problemu wyśpi się na nim również osoba dorosła. Przy mniejszych dzieciach lub niewielkiej przestrzeni sprawdzi się także materac w rozmiarze 80x200 cm – są pomieszczenia, gdzie liczy się każdy dodatkowy centymetr. Trzeba w nim jeszcze zmieścić biurko, szafę, czasem komodę lub toaletkę. Materac 100x200 cm oferuje już znacznie wyższy komfort snu. Można przybrać dowolną pozycję i swobodnie rozciągnąć ciało, rozłożyć ręce i nogi. To dobre rozwiązanie dla większych osób. W dużym pomieszczeniu prezentuje się elegancko. Zapewnia przestrzeń do wypoczynku. Gdy znajduje się w pokoju nastolatka będzie pełni również dodatkowe funkcje takie jak siedzisko, gdy przychodzą przyjaciele czy miejsce do nauki lub przeglądania internetu.

Największy oferowany rozmiar to materac 120x200 cm. Warto się na niego zdecydować nie tylko wtedy, gdy ma być użytkowany przez osobę ciężką i sporej postury, lecz również gdy łóżko ma służyć małemu dziecku, które zasypia w obecności mamy lub taty i również oni muszą znaleźć dla siebie trochę miejsca.

Kto najczęściej korzysta z materacy jednoosobowych? Głównymi odbiorcami są dzieci oraz młodzież, lecz także osoby dorosłe, osoby schorowane. Możemy się również spotkać z dwoma pojedynczymi materacami w jednej ramie łóżka. Takie rozwiązania stosowane są przede wszystkim przez osoby, które chcą spać blisko partnera, ale ze względu na dużą różnicę wagi lub odmienne preferencje co do właściwości materaca nie mogą spać na jednym, dużym, wspólnym modelu.

Materac jednoosobowy 80x200 cm czy 100x200 cm – rodzaje konstrukcji

Ze względu na rdzeń wewnętrzny materace 80x200 cm różnią się komfortem i trwałością. Według tej kategorii dzielimy je na materace sprężynowe oraz materace piankowe. Jest to jednak znacznie uproszczony podział. Według bardziej szczegółowego dzielimy je na:

 • materace bonellowe – rdzeń wykonany jest ze sprężyn w kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone sztywnym drutem. Tworzą konstrukcję wyglądem przypominającą siatkę. Ciężar jest pomiędzy nie równomiernie rozkładany. Sprężyny bonellowe są mocne i trwałe. Niestety ruchy na materacu bonellowym nie są amortyzowane i dlatego nie polecamy ich dla par. Jednak gdy będzie z niego korzystać tylko jedna osoba problem ten nie będzie występował. Początkowo przeszkadzać może również głośna praca sprężyn. W miarę upływu czasu problem ten będzie zanikał.
 • materace pocketowe – rdzeń wykonany jest z cylindrycznych sprężyn, które umieszczone są w fizelinowych kieszonkach. Kieszonki są ze sobą z jednej strony zszyte a z drugiej sklejone. Sprężyny pracują samodzielnie i niezależnie jedna od drugiej, uginają się tylko w miejscu nacisku. Materac 80x200 cm z konstrukcją pocketową cechuje elastyczność punktowa. Ilość sprężyn w takim materacu wynosi 262 szt/m2.
 • materace multipocketowe – to rozbudowana wersja materaca pocketowego. Ilość sprężyn została tutaj podwojona i wynosi 510 szt/m2. Materac jest sztywniejszy i twardszy w odczuciu.
 • materace lateksowe – ich rdzeń wykonany jest z jednego bloku pianki lateksowej o grubości 16 cm. Mają opinie (i słusznie), że są bardzo komfortowe i zapewniają najwyższy standard wypoczynku. Gwarantują doskonałe wsparcie sylwetki, przy tym są przewiewne, trwałe i odporne na duże obciążenia. Nie należą jednak do najtańszych.
 • materace piankowe z pianki T25 lub wysokoelastycznej HR – rdzeń wykonany jest z pianki T25 lub trwalszej i gęściejszej pianki wysokoelastycznej HR. Choć spotkamy je w każdej dostępnej twardości, to dedykujemy je głównie dzieciom i lekkim osobom dorosłym. Pod wpływem dużego obciążenia mogą się szybko wypracować i stracić formę.

Materac dla jednej osoby 90x200 cm czy 120x200 cm – wykorzystane surowce

Każdy typ materaca i w każdym rozmiarze, w celu uzyskania odpowiedniej twardości wykonany jest z konkretnego rodzaju surowca. Surowce nadają odpowiednią twardość powierzchni, posiadają jednak również indywidualne właściwości. Dlatego wśród materacy jednoosobowych wyróżniamy:

 • materace lateksowe – z warstwą z lateksu, która wyróżnia się sprężystością i trwałością, jest przewiewna, ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, szybko wraca do pierwotnej formy, dobrze wspiera sylwetkę na całej długości
 • materace termoelastyczne – posiadają w budowie piankę visco memory, która reaguje na temperaturę i nacisk, pod wpływem ciepła ciała mięknie i staje się plastyczna, dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie uciska naczyń krwionośnych, jest delikatna dla ciała, które szybko się na niej odpręża.
 • materace kokosowe – z twardą warstwą, pozyskiwaną ze sprasowanych włókien łupiny orzecha kokosowego, które są bogate w sole mineralne naturalnie chroniące owoc przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego właśnie materace kokosowe mają właściwości antygrzybiczne.
 • materace z trawą morską – twarde i dedykowane ciężkim sylwetkom. Posiadają charakterystyczny zapach suchej trawy. Są doskonałą alternatywą dla materacy kokosowych.
 • materace z końskim włosiem – końskie włosie występuje zawsze w połączeniu z podwójną warstwą kokosową – nigdy samodzielnie. Usztywnia i stabilizuje powierzchnię materaca. Jest bezpieczne dla alergików, ponieważ jest oczyszczane z odzwierzęcych biokomponentów.
 • materace profilowane moletowane – posiadają piankę z charakterystycznymi nacięciami, licznymi wypustkami i wgłębieniami, mają 7 stref twardości. Dobrze dopasowują się do kształtu sylwetki i są przewiewne.
 • materace profilowane visco memory – wykonane są z pianki visco memory, która dzięki licznym nacięciom jest przewiewna i jeszcze lepiej dopasowuje się do ciała. Posiada wszystkie cechy tradycyjnej pianki termoelastycznej, wzbogacone moletowaniem. Materace są komfortowe i dopasowane do ciała.

Wśród wszystkich dostępnych materacy oferujemy cztery podstawowe twardości:

Twardość materaca jest bardzo ważnym parametrem. Obok rozmiaru ma duży wpływ na jakość wypoczynku. Kupując nowy materac powinniśmy znać jego rozmiar i dopasować pozostałe parametry czyli typ konstrukcji, twardość powierzchni oraz rodzaj wykorzystanych surowców. W razie kłopotów z dokonaniem samodzielnego wyboru zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Dowiedz się więcej na temat materacy: