Kwestia ważności snu była poruszana już niejednokrotnie. Jego fundamentalne znaczenie dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia już nikogo nie dziwi. Szkodliwy wpływ niedostatecznej ilości snu jest dziś szeroko omawiany podobnie jak temat higieny snu oraz rangi wygodnej powierzchni a świadomość ludzi jest coraz większa. Rozwińmy jednak temat tytułowy czyli co będzie lepsze – tradycyjne łóżko czy rozkładana kanapa? Dzięki temu wybierzemy najlepszą opcję, dbając zarówno o wygodę snu jak i praktyczną i funkcjonalną aranżację pomieszczenia. Szczególnie, że temat ten interesuje głównie osoby posiadające mały metraż mieszkania, szukające najlepszych konfiguracji.

Czy warto wybrać rozkładaną kanapę?

Kanapa czyli wielofunkcyjny mebel służący zarówno do spania w nocy jak i siedzenia za dnia. Zbudowana jest ze skrzyni, siedziska oraz oparcia – połączonych odpowiednim mechanizmem. Dostępna w różnorodnych kolorach, materiałach, wielkościach i kształtach oraz stylu. Łatwo dopasować ją do każdego wnętrza. Kiedy się sprawdzi? Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na tradycyjne łóżko, masz mało miejsca i od mebla oczekujesz wielofunkcyjności – rozkładana kanapa to rozwiązanie idealne. Większość modeli posiada schowek na pościel Jak wszystko i ten patent nie jest jednak pozbawiony wad:

  • poprzez brak możliwości wymiany wypełnienia, gdy się zużyje lub okaże niewygodne, jedynym wyjściem będzie zakup nowego mebla. Powinniśmy dokładnie przemyśleć budowę kanapy. Osoby lekkie i lubiące otulające materiały mogą wybrać miękką piankę (komfortowa do siedzenia, ale niekoniecznie do spania), te cięższe oraz preferujące sztywną powierzchnię (łatwe wstawanie, wygodny sen) powinny rozważyć zakup wkładu sprężynowego.
  • intensywna eksploatacja (dzień i noc) oraz codzienne składanie i rozkładanie, w przypadku słabej jakości surowców i mechanizmów sprawi, że kanapa szybko straci formę i wygląd
  • dla osób szczególnie dbających o higienę uciążliwa będzie konieczność bardzo częstego czyszczenia kanapy, w końcu za dnia będzie użytkowana przez członków rodziny, przez gości, w niektórych domach także zwierzęta
  • codzienne słanie łóżka rano i wieczorem zabiera cenny czas i po pewnym czasie może być nieco irytujące, nie możemy jednak zostawiać kanapy w formie rozłożonej przez cały dzień, zwłaszcza jeżeli nie mieszkamy sami a kanapa umieszczona jest w miejscu, które pełni również rolę salonu

Sen na wygodnym łóżku

Planując przyszły dom lub mieszkanie, każdy marzy o własnej, urządzonej ze smakiem i przytulnej sypialni. Dla niektórych to jeden z symboli dorosłości. Do tego duże, komfortowe łóżko w centralnej części pomieszczenia. Jeżeli posiadasz wystarczająco duże mieszkanie własne łóżko powinno być jednym z pierwszych elementów jego wyposażenia. Jaką przewagę ma łóżko nad kanapą? Oto lista zalet tradycyjnego łóżka:

Wybór sofy lub tradycyjnego łóżka powinien być uzależniony od miejsca, którym dysponujemy. W domach, gdzie sypialnie możemy umieścić w osobnym pomieszczeniu wybierzmy łóżko tradycyjne. Jeżeli musimy urządzić sypialnię w naszym salonie, rozkładana sofa zapewni nam miejsce do snu w nocy oraz przestrzeń i miejsce do siedzenia w ciągu dnia dla nas i dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat materacy: