Materac to produkt, który ma służyć relaksowi i umożliwiać przyjemny, regenerujący sen. Niezbędne jest jednak zachowanie odpowiedniej jakości produktu, o wygodnej powierzchni, czystego i higienicznego. Naturalne jest to, że regularnie używany materac się zużywa, po pewnym czasie gromadzą się w nim kurz i roztocza, wypracowuje się, powstają odkształcenia materaca i traci on swoje właściwości. Wszelkie wady fizyczne, wgniecenia, wystające sprężyny są łatwo wyczuwalne natomiast zanieczyszczenia wewnątrz materaca mogą objawiać się katarem czy występującymi rano bólami głowy. Ogólnie przyjęta zasada mówi że materac powinno się wymieniać co 7-8 lat. Wszystko zależy oczywiście od typu rdzenia, rodzaju surowców oraz warunków w jakich materac był przechowywany. Materac wykonany z przewiewnych warstw, regularnie wietrzony i użytkowany w suchym pomieszczeniu posłuży nam dłużej.

Czy nadszedł już czas na nowy materac?

Mimo, iż regularnie dbamy o materac wietrząc go, czyszcząc oraz systematycznie piorąc pokrowiec, każdej nocy głęboko w jego wnętrze wnikają bakterie, roztocza, kurz, złuszczający się naskórek oraz pot. Po długim okresie użytkowania w materacu może znajdować się wiele wywołujących reakcje alergiczne mikroorganizmów, których nie będziemy się w stanie pozbyć. Zanieczyszczony i niehigieniczny materac jest jednym z sygnałów mówiących o potrzebie zainwestowania w nowy materac.

Część oznak zużycia materaca jest wyraźnie wyczuwalna i niejednokrotnie widoczna gołym okiem. Należą do nich wszystkie wgniecenia, wystające sprężyny, nierówności i dołki. W zależności od typu materaca zużywa się on w inny sposób. Punktowy materac pocketowy będzie miał odkształcenia w wybranych, najczęściej użytkowanych miejscach. Materac bonellowy, którego sprężyny połączone są sztywnym drutem wyrobi się tworząc charakterystyczny dołek w miejscu ułożenia ciała a materace piankowe na całej swojej długości. Zużycie mechaniczne zdecydowanie eliminuje każdy model materaca z możliwości dalszego użytkowania. Brak wygody, bolesne poranki, których przyczyną są bóle kręgosłupa a nawet uczucie „połamanych kości” powinny zmotywować każdego do zakupu nowego produktu.

Skutki spania na zużytym materacu

Sen na starym materacu może mieć wiele przykrych konsekwencji. Od problemów ze spokojnym snem, przez drobne dolegliwości zdrowotne aż po poważne problemy skutkujące rozdrażnieniem, brakiem skupienia, przybieraniem na wadze. Narażamy również nasz organizm na działanie szkodliwych, uczulających patogenów, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Spanie na starym i zużytym materacu nie należy do przyjemnych i wygodnych. Musimy wziąć pod uwagę również to, że z czasem nasza waga lub preferencje mogą ulec zmianie i materac nie tylko ma wady w postaci ubytków fizycznych lecz również niewłaściwie podpiera sylwetkę. Starajmy się regularnie wymieniać materac, kiedy tylko straci pierwotne właściwości i przestanie spełniać nasze oczekiwania.

Wymiana materaca na nowy

Kiedy już zdecydujemy się na wymianę materaca zwróćmy uwagę na najistotniejsze parametry. Dekada to sporo czasu, przez 7 czy 8 lat użytkowania produktu oferta dostępna na rynku mogła ulec większej lub mniejszej zmianie. Są jednak pewne stałe i niezmienne wytyczne jak dobieranie twardości materaca (materac miękki, materac średnio twardy, materac twardy lub materac bardzo twardy) do wagi użytkownika. Możemy wybrać identyczny jak poprzednio model lub spróbować czegoś nowego. To indywidualna decyzja każdego klienta. Zdecydowanie polecamy materace dwustronne ze względu na jego praktyczność i trwałość oraz możliwość wybrania dwóch odmiennych twardości lub materiałów na każdej ze stron. Oferujemy także różne typy rdzenia, między innymi materace pocketowe i materace multipocketowe, materace piankowe i materace lateksowe oraz materace bonellowe.

Posiadając doświadczenie w użytkowaniu danego typu materaca wiemy czy spełnia wszystkie wymogi i czy jest dla nas odpowiedni, czy właściwie wspiera sylwetkę, czy odpowiadają nam surowce, z których jest wykonany.


Dowiedz się więcej na temat materacy: