Jednym z podstawowych parametrów i bardzo istotnym przy wyborze materaca jest jego twardość. To od niej w dużej mierze zależy poziom komfortu. Źle dobrana powoduje liczne dolegliwości bólowe pleców, kręgosłupa. Zbyt miękki materac sprawi, że ciało się w nim zapadnie wyginając się w pałąk. Nie jest to pozycja sprzyjająca wypoczynkowi, a tym bardziej zdrowa dla naszego kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy będzie powodował dolegliwości w dolnej części kręgosłupa i uczucie „połamania”. By ułatwić naszym klientom dobór odpowiedniej twardości na rynek została wprowadzona (jako pierwsza) czterostopniowa skala twardości oraz w niektórych sklepach znacznie rzadsza pięciostopniowa. Oznaczona jest literką H (ang. hardness) i odpowiednią cyfrą. Nasze materace posiadają czterostopniową skalę od miękkiej H1, przez średnio twardą H2, twardą H3 aż po bardzo twardą do H4. Zachęcamy do zapoznania się z cechami poszczególnych twardości.

Twardość materaca H1

Miękkie materace oznaczone symbolem H1 dedykowane są głównie dla dzieci oraz osób lekkich, których waga nie przekracza 60 kg. Uzyskują taki status poprzez zastosowanie podwójnej warstwy pianki visco memory. Pianka visco memory reaguje na ciepło, pod jego wpływem mięknie, staje się plastyczna i dopasowuje się do kształtu sylwetki pod wpływem jej nacisku. Materace miękkie znajdziemy wśród materacy piankowych i sprężynowych.

Twardość materaca H2

Symbolem H2 oznaczamy materace średnio twarde. To najliczniejsza grupa materacy, najbardziej uniwersalna i dedykowana dla osób z przedziału wagowego od 60 do 100 kg. Warstwy zewnętrzne tych materacy są bardzo różnorodne. Możemy wybierać spośród materacy z warstwą lateksu, materacy termoelastycznych z jedną warstwą pianki visco memory, materacy profilowanych moletowanych oraz materacy profilowanych visco memory. Warstwy te występują na wszystkich rodzajach wkładów wewnętrznych. Dla par polecamy szczególnie materace pocketowe, z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2 lub sztywniejsze materace multipocketowe (510 szt/m2). Do wyboru także materace bonellowe oraz materace lateksowe (16 cm rdzeń lateksowy).

Twardość materaca H3

Osoby, których waga przekracza 100 kg lub preferują twardszą powierzchnię snu polecamy materace twarde H3. Uzyskiwane są poprzez zastosowanie maty kokosowej lub z trawy morskiej. Materace koksowe cechują się sztywnością, dobrze wchłaniają wilgoć i odparowują ją do otoczenia, co zapobiega namnażaniu i rozwojowi chorobotwórczych patogenów.

Trawa morska to kilka gatunków alg, które rosną na nadmorskich brzegach. Zawierają cenny pierwiastek jod, który na początku użytkowania delikatnie uwalnia się z materaca. Materace z trawą morską są stabilne i wytrzymałe a także bezpieczne dla użytkowników, mających problemy z oddychaniem, astmatyków.

Twardość materaca H4

Najtwardszą powierzchnię posiadają materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową. Są odporne na wagę przekraczającą 120 kg. Bardzo sztywne i twarde dobrze wspierają sylwetkę. Dodatkowo cechują się higroskopijnością czyli wchłaniają nadmiar wilgoci i szybko ją oddają. To cecha istotna dla osób borykających się z nadmierną potliwością. Zabezpiecza to materac przed namnażaniem bakterii i roztoczy. Twardością H4 oznaczamy materace bardzo twarde.

Twardość materaca H5

Tak jak pisaliśmy na początku stosujemy skalę twardości 4 stopniową - u nas materac H4 to materac bardzo twardy, u innego producenta materac bardzo twardy może być oznaczany jako H5.

Wszystkie nasze materace są dwustronne i umożliwiamy wybór dwóch różnych twardości na każdej ze stron. To dobra opcja dla niezdecydowanych, nie znających jeszcze swojego gustu oraz par, które znacząco różnią się wagą i zdecydowały się na kompromis (korzystają naprzemiennie ze swoich twardości, choć zaleca się dostosowanie twardości materaca do wagi cięższej z osób).

Dowiedz się więcej na temat materacy: