Interpretowanie snów to sposób na poznanie swojego wnętrza, na odkrycie często uśpionych pragnień a także lęków. Czy warto? Oczywiście, że tak. Jeżeli od dłuższego czasu męczy Cię ten sam, powtarzający się sen być może Twoja podświadomość próbuje Ci coś powiedzieć. W zależności od tego, którą teorię i jej twórcę potraktujemy jako punkt wyjściowy, możemy uzyskać inną analizę naszego wnętrza.

Teorie snów i ich twórcy

W czasach starożytnych wierzono, że sny pochodzą od bogów i są przepowiednią przyszłości. Wiara ta przetrwała wiele wieków. Przełomowym momentem, nakierowującym temat snów na psychologię i neurologię było napisanie książki pt. „Objaśnienie marzeń sennych” przez Zygmunta Freuda. Wyjaśnił w niej, że sny są bezpośrednio powiązane z ludzkim umysłem. Według jego teorii są odzwierciedleniem naszych lęków, chronią nas i uwalniają od napięć, pozwalają na wyrażanie siebie bez żadnych ograniczeń. To co normalnie musimy tłumić uzewnętrzniane jest poprzez sny. Choć postać Freuda jest z pewnością dla wielu kontrowersyjna, nie można odmówić mu dużego wkładu w rozwój psychoanalizy. Udział mózgu w procesie śnienia był sukcesywnie rozwijany przez kolejnych badaczy. Udowodniona między innymi, że śnimy w trakcie trwania fazy REM, czyli podczas szybkiego ruchu gałek ocznych. Mimo, iż ciało pozostaje nieruchome fale mózgowe pracują na najwyższych obrotach. Dokonali tego dwaj badacze Nathaniel Kleitman i Eugene Aserinski. Aserinski był doktorantem Kleitmana i odkrył periodyczność snu oraz REM.

Najnowsze badania przeprowadził Mark Solms, znany psychoanalityk oraz neuropsycholog. Odkrył on, że marzenia senne mogą być stymulowane przez dopaminę. Uważa, że są to złudzenia halucynacyjne mające służyć poczuciu uczestniczenia w płynącym nieprzerwanie życiu, nasz mózg musi być stale stymulowany przez bodźce. Sny przykuwają uwagę mózgu, więc ciało może się w tym czasie swobodnie regenerować.

Czy warto interpretować sny?

Możemy dwojako potraktować nasze sny. Albo jako proces pomagający naszemu mózgowi się czymś zająć albo jako uzewnętrznienie naszych myśli. Jeżeli bliższa jest Ci druga teoria warto wyciągać wnioski z przeżywanych marzeń sennych, lecz by móc analizować sny musimy je najpierw zapamiętać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów by zostawały w naszej pamięci. Należy wprowadzić pewne nawyki jak: wydłużyć fazę REM poprzez samodzielne wybudzanie, przypominać sobie najważniejsze szczegóły zaraz po przebudzeniu, jeżeli to możliwe zanotować. Choć istnieją gotowe senniki, które możemy kupić w każdej księgarni a znaczenie symboli możemy także odszukać w internecie, warto dokładniej zgłębić temat. Poszczególne symbole musimy skonfrontować z naszymi przeżyciami, powinniśmy wziąć pod uwagę nasz charakter, historię życiową i dopiero w odniesieniu do całości interpretować sen. Czasem podświadomość próbuje nam przekazać ważne informacje, chce byśmy uwolnili emocje, które na jawie tłumimy. Śnimy o rzeczach, których pragniemy i marzeniach, które chcielibyśmy spełnić lecz brakuje nam odwagi lub możliwości. Śnimy o bliskiej osobie za którą tęsknimy, którą bezpowrotnie utraciliśmy. Płacz, śmiech, złość odczuwane we śnie są często skrywanymi na co dzień emocjami. Z pewnością interpretacja snów może być ciekawym doświadczeniem, jednak nie może to być pojedynczy sen a regularnie przeprowadzana analiza.

 

Jako producent materacy chcielibyśmy dołożyć swoją cegiełkę w śnieniu samych przyjemnych i radosnych snów. Oferujemy wygodne materace w czterech twardościach. Od materacy miękkich po materace bardzo twarde. Od materacy piankowych, przez materace lateksowe aż po materace pocketowe. Do wyboru materace termoelastyczne, materace z trawą morską lub materace z końskim włosiem i wiele innych. Wybór należy do Ciebie.

Dowiedz się więcej na temat materacy: