Coraz więcej osób skarży się na kłopoty z zasypianiem. Przyczyny są różne, podobnie jak i sposoby radzenia sobie z nimi. Niezależnie od powodów powinniśmy jednak zrobić wszystko, by poprawić jakość wypoczynku, ponieważ przekłada się on na nasze samopoczucie i zdrowie. Środki farmakologiczne powinny być ostatecznością . Zacznijmy od zapewnienia odpowiednich warunków i wypróbowania naturalnych metod wpływających na poprawę snu. Jedną z takich metod jest aromaterapia.

Aromaterapia skutecznym sposobem na relaks i lepszy sen

Wpływ zapachów na nasze zmysły jest znany od lat. Istnieje nawet zjawisko nazywane efektem Protusa, mające związek z pamięcią węchową. Efekt polega na doświadczaniu wspomnień wywołanych konkretnym zapachem, zarówno tych przyjemnych jak i niemiłych. Ulubiony zapach starych perfum może przypomnieć beztroskie lata studenckie a zapach kompotu z rabarbarem radosny czas przedszkola. Nasze nosy są bardzo wrażliwe. Wszystko dzięki ogromnej liczbie neuronów znajdujących się w nabłonku węchowym. Drażnione przekazują informacje do naszego mózgu. W dużej mierze oddziałują na samopoczucie, mogą sprzyjać relaksowi lub drażnić i wywoływać niepokój.

Znalezienie zapachu, którzy może wpływać na nas korzystnie nie jest trudne. Znajdziemy wiele źródeł informacji na temat zapachów i ich konkretnych właściwości. O części z nich dowiecie się w dalszej części artykułu.

Jak zapachy oddziałują na nasz organizm

Szeroka gama zapachów może wpływać na różne aspekty naszego życia. Zapachy mogą nas pobudzać, dodawać energii, mogą wzmagać apetyt, ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem. My skupimy się jednak na tych, które powinny nas relaksować, wyciszać i sprzyjać zasypianiu. W jaki sposób możemy rozproszyć przyjemne aromaty wokół siebie? Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych środków należą olejki zapachowe. Możemy je zastosować w inhalacji dodając kilka kropel do gorącej wody, wykorzystać w relaksującym masażu, wziąć aromatyczną kąpiel lub rozproszyć zapach rozgrzewając olejek w kominku do aromaterapii. Poniżej lista olejków wyciszających i relaksujących:

  • olejek lawendowy – ma silne działanie uspokajające, ułatwia zasypianie, łagodzi bóle głowy, jest bakteriobójczy, grzybobójczy i owadobójczy. Jego intensywny zapach wprowadza w pozytywny nastrój i łagodzi depresje.
  • olejek eukaliptusowy – rozluźnia, relaksuje i uspokaja system nerwowy, ma działanie przeciwbólowe.
  • olejek melisowy – odpręża i ciało i umysł, relaksuje i wprowadza w pozytywny nastrój, wycisza i dlatego polecamy stosowanie go w godzinach wieczornych, by ułatwić sobie zasypianie.
  • olejek rumiankowy – ma bardzo wszechstronne działanie i wiele cennych właściwości, ich lista jest naprawdę spora i znajdziemy na niej między innymi działanie antydepresyjne, przeciwzapalne, bakteriobójcze, napotne. Dzięki cechom rozluźniającym ułatwia zasypianie.
  • olejek jaśminowy – relaksuje, mocno uspokaja i ułatwia zasypianie. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze i antybakteryjne, opóźnia procesy starzenia się skóry i jest pomocny w leczeniu różnego rodzaju problemów skórnych jak egzemy czy nawet atopowe zapalenie skóry.

Wygodny materac do spania sprzyja wypoczynkowi

We wstępie wspomnieliśmy, że poza aromaterapią, jaką jedną z naturalnych metod poprawy jakości snu liczą się także warunki w jakich wypoczywamy. Niewygodna powierzchnia może nam skutecznie utrudniać zaśnięcie i wpływać na niską jakość snu. Jako eksperci w swojej dziedzinie chętnie wyjaśnimy Ci w jaki sposób dobrać odpowiednie parametry materaca. Wskażemy zasadnicze różnice pomiędzy nimi i przedstawimy podstawowy podział modeli.

Zacznijmy od podstaw czyli podziału materacy na cztery kategorie twardości:

Wybór powierzchni ma duże znaczenie dla komfortu i trwałości materaca. Zarówno zbyt twardy jak i zbyt miękki materac mogą być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, mięśni, powodem drętwienia kończyn. Dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniej twardości materaca. Zależy ona od rodzaju zastosowanych materiałów oraz rdzenia materaca. Według typu wkładu wewnętrznego wyróżniamy materace piankowe, materace bonellowe, materace lateksowe oraz materace kieszeniowe. Krótko opiszemy każdy z nich:

  • materace piankowe – polecamy je szczególnie dzieciom i lekkim osobom, o wadze nie przekraczającej 60 kg, wykonane są z pianki wysokoelastycznej HR lub pianki T25, wybór należy do klienta
  • materace bonellowe – wykonane ze sprężyn w kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone sztywnym drutem, stabilne i dobrze podtrzymujące sylwetkę, odporne na wygniatanie i trwałe
  • materace lateksowe – czyli wysokiej jakości materace piankowe, wykonane w całości z lateksu, bardzo komfortowe, trwałe, doskonale dopasowują się do sylwetki. Są przewiewne i odporne na duże ciężary
  • materace kieszeniowe – jedne z najpopularniejszych rodzajów materacy, wykonane ze sprężyn w kształcie walca, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Charakteryzują się elastycznością punktową. Wyróżniamy wśród nich materace pocketowe z ilością sprężyn wynoszącą 262 szt/m2 oraz materace multipocketowe ze sprężynami w ilości 510 szt/m2.

Spotkamy się również z takimi pojęciami jak materace kokosowe lub materace z trawą morską (czyli materace twarde), materace z podwójną warstwą kokosową i materace z końskim włosiem (bardzo twarde), materace termoelastyczne z podwójną warstwą pianki termoelastycznej visco memory czyli miękkie oraz najliczniejsza grupa materacy średnio twardych czyli materace profilowane moletowane, materace profilowane visco memory, materace lateksowe.

Wybór jest ogromny i jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Dowiedz się więcej na temat materacy: