Choć jej historia sięga lat 60-tych XX wieku do powszechnego obiegu trafiła dopiero w latach 80-tych. Jej pierwotnym przeznaczeniem było zapewnienie bezpieczeństwa astronautom podczas lotów kosmicznych, jak się więc łatwo domyślić duży udział w jej powstaniu mają naukowcy z NASA. Choć początkowo pianka memory nie cieszyła się zbyt dużą popularnością ze względu na wysokie koszty produkcji, z czasem zaczęto wykorzystywać ją częściej w różnych gałęziach przemysłu. Po raz pierwszy została użyta w materacach przez szwedzką firmę. Dostrzeżono jej liczne zalety.

Właściwości pianki Visco

Pianka Visco termoelastyczna doskonale podpiera sylwetkę na całej długości. Reaguje na temperaturę i nacisk. Pod wpływem ciepła ciała mięknie i dopasowuje się do jego kształtów redukując nacisk. Wspomaga to prawidłową cyrkulację krwi minimalizując ryzyko powstawania odleżyn. To właśnie dzięki tym właściwościom początkowo materace z pianką visco były często stosowane w szpitalach. Tak jest zresztą do dziś.

Pianka termoelastyczna charakteryzuje się miękkością, otula ciało, które się w niej delikatnie zapada. Pianka nagrzewa się i oddaje ciepło ogrzewając śpiącego. To cecha doceniana przez osoby, które w nocy marzną. Kolejnym dużym atutem tej pianki jest elastyczność punktowa. Oznacza to, że ciało jest równomiernie podparte. Śpiąca osoba jest rozluźniona, odprężona a mięśnie i stawy odciążone. Dla osób starszych, których ciało jest obolałe i tkliwe to istotny walor. Mniejsze dolegliwości bólowe zachęcają do ruchu i aktywności na świeżym powietrzu, które z pewnością pozytywnie przysłużą się kondycji fizycznej i psychicznej seniora.

Wspomnieliśmy już o częstym wykorzystywaniu materacy z pianką visco w szpitalach. Również w domach, w których mieszkają osoby obłożnie chore, dużo przebywające w łóżku pianka termoelastyczna powinna być głównym surowcem wykorzystywanym w materacach. Dobra cyrkulacja krwi jest pomocna nie tylko w walce z odleżynami lecz również niweluje drętwienie, bolesne skurcze nóg a także doskonale dotlenia organizm. Przekłada się to na lepsze funkcjonowanie. Znika problem nadmiernej senności w ciągu dnia, braku koncentracji i skupienia.

Dzięki doskonałej przewiewności w materacu z pianką „pamięci kształtu” nie gromadzi się wilgoć a brak sprzyjającego rozwojowi środowiska powoduje, że nie gromadzą i nie namnażają się w nim bakterie, pleśnie, grzyby oraz roztocza. To cenna właściwość dla alergików, którzy mogą się czuć bezpiecznie korzystając z takiego materaca.

Pianka w pojedynczej warstwie daje powierzchni materaca średnią twardość a w podwójnej – nadaje materacowi status miękkiego.

Pianka termoelastyczna – wady

W zależności od sytuacji, to co dla jednych jest atutem, dla innych może być istotnym felerem dyskredytującym materace z pianką termoelastyczną. Do najczęściej wymienianych wad pianki visco należy zdolność akumulowania ciepła (uciążliwa dla osób, które mocno się przegrzewają i pocą), zapadanie się sylwetki, powodujące trudności w obracaniu i zmianie pozycji, szczególnie u osób z ograniczoną ruchomością ciała. Pianka jest także wrażliwa na temperaturę. W niskiej szybko twardnieje, w wysokiej mięknie. Nie ma to jednak wpływu na jej funkcjonalność. Część klientów skarży się również na specyficzny, intensywny zapach materaca w pierwszych dniach użytkowania. Po kilku dniach wietrzenia problem powinien zniknąć. Jeżeli te ujemne strony są barierą nie do przekroczenia, naszym klientom pozostaje wybór materaca z innym typem pianki.

Materace termoelastyczne – poznaj naszą ofertę

Materace z pianką visco zwaną również „pianką leniwą” występują w różnych konfiguracjach twardości i w różnych typach rdzenia.

Wśród materacy średnio twardych wyróżniamy:

Materace średnio twarde/twarde:

Modele średnio twarde/bardzo twarde:

Materace miękkie/średnio twarde:

Modele miękkie/średnio twarde:

Pianka termoelastyczna występuje również w wersji moletowanej. Moletowanie to nacinanie, w wyniku czego pianka ma nierówną powierzchnię. Występują na niej liczne wypustki i wgłębienia. Dzięki tym nierównościom i moletowaniu materace profilowane Visco Memory jeszcze lepiej dopasowująe się do sylwetki.

Pianka viscoelastic jest równie często wykorzystywana w materacach nawierzchniowych. Mają one 5 cm wysokości. Mogą być obustronnie miękkie (2x pianka visco) oraz obustronnie średnio twarde (pianka HR lub T25 i pianka visco oraz pianka HR lub T25 i pianka profilowana visco).

Materace termoelastyczne czyli posiadające w swojej budowie piankę visco memory są komfortowe, umilają sen i sprawiają, że rano budzisz się wypoczęty i w doskonałym nastroju.

Dowiedz się więcej na temat materacy: