Materace gryczane to modele z wypełnieniem z łuski gryczanej. Gryka to roślina, z której pozyskiwana jest kasza oraz wytwarzana mąka. W tym celu wykorzystywany jest głównie środek nasion, ale łuski gryki stosowane były już 2 tysiące lat temu, jako wypełnienie poduszek, materacy oraz puf i siedzisk. Pomimo pewnej ilości zwolenników popularność materacy gryczanych spada z uwagi na kilka negatywnych cech.

Materac z gryki – najważniejsze cechy

Materace z łuski gryczanej reklamowane są jako produkty ekologiczne ze względu na naturalny charakter wypełnienia. Często zapominamy jednak o tym, że pozostałe elementy materaca jak pianki czy kleje surowcami naturalnymi nie są. Warunek ten (produkt ekologiczny) spełniać mogą jedynie cienkie materace gryczane stosowane zazwyczaj jako dodatkowa nakładka na materac.

Materace gryczane zaliczane są do modeli twardych, które według producentów mają pozytywny wpływ na kondycję kręgosłupa. Musimy jednak pamiętać o tym, że twardość materaca powinna być dopasowana do wagi użytkownika, gdyż to właśnie wtedy zapewni optymalne podparcie sylwetki na całej jej długości. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda opinia to subiektywne odczucie użytkownika materaca. Wzorując się na odczuciach klientów wymienimy najczęstsze wady materacy z gryką.

Największe wady materacy gryczanych

Użytkownicy materacy z łuską gryki skarżą się często na obecność niewielkich, brązowych robaczków zauważalnych na powierzchni materaca. Te insekty to gryzaki znane pod nazwą psotnik. Skąd się tam biorą? Jako larwy bytują w łuskach gryki, dojrzewają w sprzyjających warunkach czyli gdy jest ciepło i wilgotno (w czasie użytkowania materaca). Możemy natrafić również na popularne szkodniki spożywcze takie jak mącznik. Pozbycie się tych nieproszonych gości jest dość trudne.

Warto zwrócić uwagę również na charakterystyczny dźwięk wydobywający się z materacy gryczanych, określany jako szelest. Są osoby, na które działa on uspokajająco i wyciszająco. Niektórym jednak zdecydowanie przeszkadza.

Zachwalane przez producentów materace z gryki reklamowane są jako te doskonale podpierające kręgosłup, o właściwościach ortopedycznych, polecane osobom starszym, osobom cierpiącym na bóle migrenowe. Jednak czy gryka jako materiał sypki, nieelastyczny, twardy i sztywny może gwarantować doskonałe podparcie dla kręgosłupa i maksimum wygody. W naszej opinii nie. Materac powinien cechować się elastycznością, dopasowywać się do kształtu sylwetki (np. materace termoelastyczne, materace moletowane, materace lateksowe). Jeżeli użytkownik materaca waży dużo lub zależy mu na materacu twardym polecamy alternatywę w postaci materacy kokosowych lub materacy z trawą morską. Nie tylko utwardzają i stabilizują materac, są również zaliczane do surowców naturalnych. Są przewiewne i doskonale wentylowane. Nie namnażają się w nich szkodliwe mikroorganizmy.

Materac z gryki opinie

Często spotykamy się z opinią o doskonałych cechach materaca gryczanego i polecaniem ich dla dzieci. Według nas zarówno materac z gryką jak i materace kokosowe lub z trawą morską nie są odpowiednie dla dzieci. Są zbyt twarde. Jeżeli nie ma ku temu zaleceń lekarskich lepszym rozwiązaniem jest wybór materaca średnio twardego. Wśród nich między innymi materace piankowe, materace pocketowe i materace lateksowe, z pianką visco memory, moletem, pianką T25 lub pianką wysokoelastyczną HR.

Przeciwwskazaniem do zakupu materaca gryczanego dla dzieci jest również możliwość powstania pleśni wewnątrz materaca. Gryka chłonie wilgoć (jak np. pot) i jeżeli nie ma możliwości jej odparowania rozwijają się zalążki pleśni.

Materace gryczane są również uważane za produkty tanie i słabszej jakości, z wykorzystaniem zwykłych, poliestrowych pokrowców.

Jeżeli chodzi o materac z gryki jesteśmy zdecydowanie na „nie”, jednak wybór materaca jest kwestią indywidualną. Każdy rodzaj materaca będzie mieć swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników i należy te decyzje uszanować.

Dowiedz się więcej na temat materacy: