Wygodna powierzchnia do snu ułatwia zasypianie. Materac posiadający odpowiednio dobrane parametry zapewnia wysoką jakość wypoczynku, relaks, odprężenie ciała. Właściwa twardość sprawia, że kręgosłup jest dobrze wspierany, mięśnie rozluźnione, ciało się odstresowuje i regeneruje. Jednak istnieje jeszcze jeden dodatkowy element, który ma istotny wpływ na stan materaca oraz wygodę naszego snu. Tym elementem jest stelaż.

Co to jest stelaż i dlaczego jest ważny?

Stelaż to podpora dla naszego materaca, zapewniająca jego stabilność oraz odpowiednie warunki higieniczne. Właściwie dobrany, dobrej jakości stelaż podkreśli walory materaca, wydłuży jego żywotność oraz zapewni dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa. Jest niezbędny dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji materaca, która zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci. Przewiewność pozwoli na odparowanie jej z wnętrza materaca. Tym samym unikniemy pleśni, stęchlizny oraz namnażania bakterii, grzybów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów. Ponieważ na rynku istnieją stelaże różnego typu warto zapoznać się z ich budową i wynikającymi z tego właściwościami oraz dobierać je do rodzaju posiadanego materaca. Rynek oferuje wiele możliwości i jak wiadomo, stelaż stelażowi nierówny.

Jakie są rodzaje stelaży?

Najtańsze i na szczęście wychodzące pomału z użycia, są sztywne stelaże zbudowane z listewek na stałe przymocowanych do drewnianej ramy. To tak zwane stelaże typu ruszt. Ze względu na swoją budowę nie współpracują z materacem powodując, że odkształca się a sen na nim może powodować duży dyskomfort. Są mało trwałe, często wykonane z drewna sosnowego. Drugim typem są stelaże na taśmie, zwane także drabinkowymi. W tym przypadku listewki przymocowane są do elastycznej taśmy i ułożone w ramie. To dość popularny rodzaj stelaża, często wybierany ze względu na niewysoką cenę.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości wybierz stelaż elastyczny typu flex. Zapewnia komfortowy sen i gwarantuje optymalne ułożenia materaca w ramie łóżka. Chroni go przed deformacją poprzez właściwe podparcie. Jak zbudowane są tego typu stelaże?

Wykonane są z elastycznych, klejonych warstwowo listewek (najczęściej wykorzystywane są w tym celu listewki bukowe lub brzozowe, często również mieszane), o lekko wygiętym kształcie, umieszczonych w uchwytach mocujących plastikowych (mniej trwałych) lub wykonanych z odpornego na pęknięcia i odkształcenia tworzywa. Niektóre modele wzmocnione są dodatkowo taśmą regulującą nacisk na poszczególne listwy i wzmacniającą stelaż.

Jeżeli jesteś w stanie pozwolić sobie na większy wydatek możesz rozważyć także zakup stelaża talerzowego. Wykonany jest z dysków o owalnym kształcie, przymocowanych elastycznymi uchwytami do listew. Przypomina budową plaster miodu. W najdroższych wersjach każdy dysk dopasowuje się indywidualnie do materaca i śpiącej na nim osoby i gwarantuje komfortowy wypoczynek.

Wśród stelaży wyróżniamy także modele regulowane: ręcznie lub elektrycznie. Mogą mieć unoszony zagłówek, podnóżek lub oba elementy. Gdy zależy nam na wysokim standardzie wypoczynku lub mamy większe potrzeby, na przykład chorujemy, mamy problemy z kręgosłupem, łóżko służy osobie starszej mającej problemy z poruszaniem – elektrycznie regulowany stelaż czyli sterowany za pomocą silniczka i pilota to świetny pomysł. W tańszej wersji możemy sterować stelażem manualnie. Niestety i w jednym i w drugim przypadku mamy ograniczenia odnośnie rodzaju materaca. Wybór jest mniejszy, właściwie ograniczony do materacy piankowych lub materacy lateksowych. Materace pocketowe, materace multipocketowe lub materace bonellowe ze względu na sprężyny nie mogą być zastosowane. Ograniczy nas również twardość materacy. Modele materacy twardych i materacy bardzo twardych np. materac kokosowy, materac z trawą morską oraz materac z końskim włosiem, ze względu na obecność mat utwardzających nie dopasują się do takiego stelaża i mogą szybko ulec uszkodzeniu. Znacznie prościej będzie z materacami miękkimi oraz materacami średnio twardymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż do łóżka?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru stelaża należy sprawdzić z jakiego materiału jest wykonany, z ilu i jakiej szerokości listewek. Zastanówmy się także nad rodzajem materaca, z którego będziemy korzystać, gdyż ma to istotne znaczenie. Do materacy piankowych oraz lateksowych i multipocketowych (duża ilość mniejszych sprężyn) lepiej zastosować stelaż z gęsto ułożonymi listewkami, w odstępach nie większych jak 3 cm) elastyczny, natomiast do sprężynowych oraz twardych możemy użyć stelaża o mniejszym zagęszczeniu, jednak dobrze by nie przekraczała ona 6 cm. Liczba listew waha się od 18 do nawet 40 szt.

Stelaż łóżka pełni wiele funkcji. Część z nich została już w tym artykule wymieniona, warto jednak krótko podsumować zebrane wiadomości. Najważniejsze zadania stelaża to:

  • zagwarantowanie stabilnego i wysokiej jakości podłoża dla materaca, co pozwoli na zachowanie go w dobrym stanie przez długi czas, bez zniekształceń
  • właściwe podparcie sylwetki, w szczególności kręgosłupa, warto zwracać uwagę na strefowość stelaża
  • zapewnienie dobrej wentylacji materaca, ułatwienie swobodnego przepływu powietrza, dzięki czemu materac nie gromadzi wilgoci, jest bezpieczny dla alergików, nie namnażają się w nim bakterie, grzyby i pleśnie

Należy pamiętać, że tylko dzięki odpowiednio dobranemu stelażowi jesteśmy w stanie wydobyć wszystkie walory danego materaca. Jeżeli mamy możliwość dobrania każdego elementu łóżka czyli ramy, stelaża i materaca osobno – zróbmy to. Często salony meblowe sprzedają gotowe zestawy. Przed zakupem sprawdźmy jakość każdego elementu by nie rozczarować się niemiło.

Wybierając stelaż zwróćmy szczególną uwagę na gatunek drewna, od niego zależy trwałość i wytrzymałość listewek oraz ich sprężystość i elastyczność. Jeżeli inwestujesz duże pieniądze w wysokiej jakości materac, zadbaj o niego zapewniając mu właściwe podłoże. Tani stelaż to tylko pozorna oszczędność, może się bowiem okazać, że w nowy materac będziesz musiał zainwestować znacznie wcześniej niż było to przewidziane. Zgranie wszystkich elementów ze sobą, czyli ramy, stelaża oraz materaca wpłynie korzystnie na jakość wypoczynku oraz tym samym kondycję zdrowotną.

Dowiedz się więcej na temat materacy: