Stoisz przed decyzją odnośnie zakupu nowego materaca. Zdecydowałeś się na materac sprężynowy. Jednak musisz dokonać konkretnego wyboru, mianowicie jaki rodzaj sprężyn wybrać: bonellowe czy kieszeniowe? Zależy Ci na komfortowej powierzchni i trwałości materaca. Chcesz poznać poszczególne cechy tych materacy? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Sprężyny bonell

Sprężyny bonellowe mają kształt klepsydry. Są szersze na końcach i zwężane środkiem, wykonane z mocnego i trwałego drutu. Sprężyny są ze sobą połączone tworząc konstrukcję przypominającą siatkę. Nadają materacom elastyczność powierzchniową. Oznacza to, że w momencie użytkowania nacisk wywierany na sprężyny jest równomiernie rozkładany. Materac nie dopasowuje się do poszczególnych części ciała (ze szczególnym uwzględnieniem ramion i bioder), lecz wspiera sylwetkę w całości. Do wad tego typu materacy należy wliczyć głośną pracę sprężyn, przynajmniej na początkowym etapie użytkowania. Są jednak stosunkowo tanie, a przy tym trwałe. Mają stałe grono zwolenników. Sprawdzą się, gdy śpi na nich jedna osoba. Przy dwóch może dokuczać efekt falowania. Czym on się objawia? Materac bonellowy będzie się głębiej zapadać pod cięższą osobą, wypychając tą lżejszą w górę i powodując, że będzie się ona zsuwać w kierunku tej cięższej. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie nie do zaakceptowania. Parom polecamy materace kieszeniowe.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Cylindryczne sprężyny umieszczone w materiałowych kieszonkach to cecha materacy kieszeniowych, czyli pocketowych. Są mniejsze niż sprężyny bonellowe jednak jest ich znacznie więcej. W wersji pocketowej 262 szt/m2 a w wersji multipocketowej 510 szt/m2. Sprężyny łączą ze sobą jedynie zszyte z jednej strony i sklejone z drugiej, materiałowe kieszonki. Pracują więc niezależnie i samodzielnie. Uginają się tylko w miejscu nacisku, czyli wykazują elastyczność punktową. Materace pocketowe to doskonałe rozwiązanie dla par. Zapewniają komfortowy wypoczynek każdemu użytkownikowi z osobna. Należy wspomnieć, że oferta materacy kieszeniowych jest bardzo zróżnicowana. W podstawowej, standardowej wersji sprężyny mają wysokość 12 cm. Dodatkowo wyróżniamy materace mini ze skróconymi o połowę sprężynami, mającymi zaledwie 6 cm wysokości oraz materace max plus, ze sprężynami wydłużonymi o 5 cm (mają więc 17 cm wysokości). Materace mini znajdują zastosowanie w łóżkach dziecięcych, zwiększą także komfort snu u kierowców ciężarówek. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie wysokość materaca jest mocno ograniczona. Materace o wydłużonych sprężynach ułatwią na przykład wstawanie z łóżka seniorom, należy jednak brać pod uwagę ich większą sprężystość i mniejszą twardość. Materac w wersji max plus będzie miększy od tego w wersji mini.

Elastyczność powierzchniowa a elastyczność punktowa

Materace pocketowe i materace multipocketowe gwarantują indywidualne podparcie każdej części ciała. Ten typ elastyczności nazywamy punktowym. Materac ugina się tylko w miejscu nacisku doskonale dopasowując się do kształtu sylwetki i jej naporu na poszczególne części materaca. Materace bonellowe posiadają elastyczność powierzchniową czyli uginają się wszystkie sprężyny, a ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy nie.
Sprężyny bonellowe, czy sprężyny kieszeniowe – co wybrać

Poszczególne rodzaje sprężyn mają dość jasno sprecyzowane właściwości. Łatwo określić dla kogo są przeznaczone i w jakiej sytuacji zagwarantują komfortowe warunki wypoczynku. To, które z nich wybierzesz zależy od Twojej indywidualnej decyzji. Jeżeli śpisz sam i Twój budżet jest ograniczony, a waga przekracza 60 kg, z pewnością usatysfakcjonuje Cię materac bonellowy. To produkt bardzo trwały i odporny na obciążenia. Dzielisz materac z partnerem, a może zależy Ci na doskonałym, punktowym wsparciu sylwetki – wybierz materac pocketowy. Spełni Twoje oczekiwania odnośnie komfortu, przypadnie do gustu nawet partnerom, którzy istotnie różnią się wagą. Wszelkie ruchy będą amortyzowane, więc zmiana pozycji, wstawanie z łóżka nie będą wybudzać drugiej osoby.

Dowiedz się więcej na temat materacy: