Jeżeli zastanawiasz się czy wybrać materac lateksowy czy piankowy musisz najpierw zapoznać się z ich właściwościami, poznać rozbieżności pomiędzy materacem z warstwą lateksu a materacem z rdzeniem z pianki lateksowej (są to bowiem istotne różnice całkowicie zmieniające charakterystykę materaca) oraz materacem piankowym wykonanym albo z pianki T25 albo pianki wysokoelastycznej HR.

Materac piankowy z lateksem

Określenie „z lateksem” sugeruje nam, że rdzeń materaca może być wykonany z różnych materiałów, niekoniecznie z lateksu (który może być równie dobrze jedną z warstw zewnętrznych). Modele z lateksem znajdziemy więc zarówno wśród materacy piankowych, jak i materacy bonellowych oraz materacy pocketowych i materacy multipocketowych. Lateks jest jedynie jedną z warstw wierzchnich. Czym się charakteryzuje? Lateks to materiał bardzo komfortowy, przewiewny, sprężysty i odporny na użytkowanie. Znosi duże obciążenia, szybko wraca do pierwotnej formy i nie wypracowuje się. Lateks ma dużą gęstość. Jest wentylowany dzięki licznej ilości mikro otworów. Przewiewność zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu wilgoci i zalęganiu chorobotwórczych patogenów, jak grzyby czy pleśnie. Lateks jest materiałem chłodnym, więc nie powoduje nadmiernego nagrzewania ciała i przez to zwiększonej potliwości. Materace z lateksem doskonale podpierają kręgosłup. Lateks nie powoduje zapadania się w materac, bez problemu zmienią na nim pozycję osoby starsze i z problemami ruchowymi. Nadaje powierzchni średnią twardość.

Materac piankowy lateksowy

Materace posiadające 16 cm rdzeń wykonany z lateksu zaliczane są do materacy piankowych. To najwyższa półka wśród materacy. Zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa, charakteryzują się elastycznością punktową, która zapewnia podparcie sylwetki na całej jej długości. Materace lateksowe dostępne są we wszystkich czterech stopniach twardości jako:

Materac lateksowo piankowy

W niektórych modelach warstwy materaca wykonane są zarówno z pianki T25 lub wysokoelastycznej HR (decydują nasi klienci) jak i lateksu. Taka podwójna warstwa pianki gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Spotkamy również kombinacje z pianką termoelastyczną visco memory. Każde połączenie zwiększające wysokość zewnętrznej warstwy wpływa na wygodę snu.

Materace piankowe mają rdzeń wykonany z pianki poliuretanowej T25 lub pianki wysokoelastycznej HR. Mimo, iż pianka HR jest znacznie bardziej odporna na wypracowania jak T25, to obie mają ograniczoną wytrzymałość na duże obciążenia, dlatego materace piankowe polecamy głównie dla dzieci i osób o wadze nie przekraczającej 60 kg. Oferujemy materace piankowe w wysokości od 9-14 cm, w czterech stopniach twardości. Wśród nich między innymi materace termoelastyczne z podwójną pianką termoelastyczną visco memory (miękkie), materace profilowane moletowane (średnio twarde), materace kokosowe i materace z trawą morską (twarde).

Materac piankowy a lateksowy

Choć obydwa rodzaje materacy należą do piankowych to mają różną tolerancję odporności na obciążenia. Materace piankowe nie nadają się na dłuższą metę dla osób o wadze przekraczającej 60 kg, gdyż szybko stracą swoją formę, wypracują się i będą po prostu niewygodne. Jeżeli Twoja waga przekracza 60 kg zdecyduj się na materac z rdzeniem lateksowym. Nie tylko zagwarantuje komfort wypoczynku, dodatkowo zyskujesz pewność, że materac zniesie naprawdę duże obciążenia.

Grupa materacy piankowych jest bardzo rozbudowana.

1.Zależy Ci na miękkości, wrażeniu otulenia, cieple i optymalnym dopasowaniu surowca do kształtu sylwetki? - wybierz materac posiadający w budowie piankę termoelastyczną reagującą na temperaturę i nacisk. To pod ich wpływem mięknie i dopasowuje się do ciała. Jak wszystkie pianki ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne.

2.Obracanie się sprawia Ci trudność, nadmiernie się pocisz, lubisz kiedy Twoje ciało leży na sprężynującej i elastycznej powierzchni? Wybierz piankę wysokoelastyczną HR, piankę T25 lub lateks. Te materiały zapewnią Ci oczekiwane właściwości.

Na ostateczny wybór materaca wpływa wiele czynników, ale to od klienta zależy, które są dla niego priorytetem. Głównymi odbiorcami materacy piankowych są dzieci. Osoby dorosłe i ciężkie preferujące sen na materacu bez sprężyn powinny wybrać materac z rdzeniem lateksowym.

Dowiedz się więcej na temat materacy: