Problemy zdrowotne (somatyczne i psychologiczne), zaburzenia rytmu okołodobowego, brak aktywności ruchowej oraz zła higiena snu to najczęstsze przyczyny bezsenności. Jeżeli i Ty zadajesz sobie pytanie: "dlaczego nie mogę zasnąć?", Twój sen jest krótki i przerywany, pobudki są zbyt wczesne prawdopodobnie cierpisz na bezsenność. Jeżeli jest to bezsenność przygodna (maksymalnie kilka dni) lub krótkotrwała (do kilku tygodni) to nie ma większych powodów do obaw, choć nie wolno bagatelizować problemu. Jeżeli masz do czynienia z bezsennością przewlekłą (trwającą ponad 3 miesiące) należy podjąć zdecydowane kroki w leczeniu, gdyż może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne.

Najczęstsze przyczyny kłopotów ze snem

1. Problemy zdrowotne (somatyczne i psychologiczne)

Do jednych z najbardziej oddziałujących na sen czynników zaliczamy somatyczne dolegliwości takie jak: zespoły bólowe w przebiegu różnych chorób zwłaszcza reumatologicznych, choroby serca, choroby układu oddechowego jak POChP, migreny, cukrzyca oraz zaburzenia psychologiczne jak depresja, nerwice, lęki.

2. Zaburzenia rytmu okołodobowego

Najczęściej wynikają z nieprawidłowego trybu życia jak praca zmianowa, długi czas spędzany przed komputerem, telefonem, telewizorem czyli sprzętami emitującymi duże ilości jasnego światła, wskutek czego zaburzone zostaje wydzielanie melatoniny. Późne chodzenie spać (około 2.00 w nocy) powoduje zespół opóźnionej fazy snu czyli kolejne zaburzenie rytmu okołodobowego. Jest to szczególnie uciążliwe jeżeli rano musimy wstawać do pracy i nie przesypiamy wystarczającej ilości godzin. Przeciwieństwem jest zespół przyspieszonej fazy snu, na który najczęściej cierpią osoby starsze, chodzące spać bardzo wcześnie i wstające około 4 nad ranem. Nie powoduje to żadnych konsekwencji zdrowotnych, może być jedynie uciążliwe w relacjach z innymi domownikami.

3. Brak aktywności ruchowej

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, natomiast jego brak niesie ze sobą poważne konsekwencje, mające wpływ również na jakość snu. Niewielka aktywność fizyczna a nawet jej całkowity brak (tzw. hipokinezja) obserwowany często u osób pracujących w pozycji siedzącej sprawia, że osoby takie mają problem z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłości snu. Sport sprzyja dotlenieniu, zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, usprawnia krążenie i dba o dobrą kondycję fizyczną ciała. Musimy jedynie pamiętać, by ćwiczyć rano lub wczesnym popołudniem, by organizm zdążył się wyciszyć przed snem.

4. Nieodpowiednia higiena snu

Pod tym pojęciem kryje się wiele znaczeń. Najogólniej jest to szereg nawyków i zachowań umożliwiających wysokiej jakości sen. Do zasad higieny snu zaliczamy:

  • ekspozycja na światło naturalne – od zawsze to właśnie ono regulowało cykl życiowy, funkcjonujemy za dnia i śpimy w nocy. Dziś zostało to zaburzone przez elektryczność. Sztucznie wydłużamy długość dnia, odciągając tym samym moment położenia się spać. Dzięki regulowaniu natężenia światła możemy kontrolować wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za senność
  • regularne pory wstawania i kładzenia się spać – nasz organizm lubi cykliczność. Stałe godziny snu ułatwiają nam zasypianie, sprawiają, że śpimy głęboko i wstajemy wypoczęci, budząc się jeszcze przed budzikiem
  • ruch na świeżym powietrzu – każdy przejaw aktywności fizycznej wpływa korzystnie na nasz organizm, uprawiając sport dbamy o kondycję ciała, dotleniamy organizm, krew lepiej krąży i wydzielają się endorfiny. Spacer, bieg lub pływanie o odpowiednich porach (rano, popołudniu) przynoszą wiele korzyści, spada poziom stresu, rozluźniamy się. Nie ćwiczmy wieczorem, ponieważ pobudzony organizm będzie miał problemy z wyciszeniem przed snem.
  • odpowiednie warunki w sypialni – optymalna temperatura powietrza w pokoju, odpowiednio zaciemnione okna (za pomocą rolet, żaluzji, zasłon), cisza, regularne wietrzenie i czysta pościel to elementy wpływające na komfort snu. Te niewielkie niuanse mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Światło latarni wpadające przez okno, szum ruchliwej ulicy, duchota mogą nas wybijać ze snu. Zadbajmy o warunki w jakich wypoczywamy, by sen przyszedł szybko i miał dobrą jakość.
  • wygodny materac – jeżeli łóżko i materac na którym śpimy są niewygodne, nie pomogą nam ani rolety ani wprowadzone dobre nawyki. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac spowoduje dyskomfort, może być przyczyną bólu kości, kręgosłupa, może nam uniemożliwiać znalezienie wygodnej pozycji i w rezultacie trudno będzie nam zasnąć i przespać nieprzerwanie całą noc. Komfortowy materac to najważniejszy element wyposażenia sypialni.

Jaki materac wybrać by spokojnie zasnąć?

Każdy z nas powinien dobrać materac indywidualnie do swoich preferencji. Pod uwagę powinniśmy wziąć również wagę użytkownika (Jak dobrać twardość materaca do wagi?) i to czy śpi sam czy z kimś. Wybór materaca rozpocznij od dobrania odpowiedniej twardości. By ułatwić to naszym klientom podzieliliśmy materace wg czterech kategorii na:

Kolejny punkt to wybór rdzenia materaca. Dla lekkich i drobnych osób śpiących samotnie możemy dobrać materac piankowy lub materac bonellowy, dla par zdecydowanie lepszy będzie materac pocketowy, materac multipocketowy lub luksusowy materac lateksowy. Ostatnia decyzja dotyczyć będzie warstw zewnętrznych. To one wpływają na bezpośrednie odczucia. Do wyboru materace termoelastyczne, materace profilowane moletowane, materace kokosowe, materace z trawą morską, materace z końskim włosiem. W wyborze chętnie pomogą Ci nasi doradcy. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się drogą mailową lub telefoniczną.

 

Dowiedz się więcej na temat materacy: