Nieistotne czy problem kłopotów ze snem dotyczy niemowlęcia, dziecka w przedszkolu, szkole czy dorastającego nastolatka, dla każdego rodzica jest to powód do zmartwień. Im mniejsze dziecko tym bardziej problem daje się we znaki, jest jednak traktowany bardzo poważnie niezależnie od wieku dziecka. Jakie konsekwencje niesie ze sobą niedosypianie, w jaki sposób ułatwić dziecku zaśnięcie i co sprawi, że jakość snu będzie wysoka i efektywna?
Problemy z zaśnięciem u niemowlaka
Marzeniem każdego młodego rodzica jest sytuacja, w której wieczorem odkłada dziecko do łóżeczka, całuje na dobranoc a ono spokojnie i samodzielnie zasypia dając możliwość odpoczynku lub zajęcia się innymi sprawami. Choć takie przypadki istnieją, raczej nie należą do standardów. Zdecydowanie częściej słychać poirytowanie i zmęczenie w głosie rodziców, którzy co wieczór mają problem z usypianiem swojej pociechy. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? Najważniejsze to ustalenie przyczyny. Jeżeli wszystkie podstawowe potrzeby dziecka są zaspokojone czyli jest nakarmione, wykąpane, ma suchą pieluchę i nic mu nie dolega (bolesne kolki, ząbkowanie, zatkany nosek) poszukajmy winowajcy gdzie indziej. Zastanówmy się czy wyżej wymienione potrzeby dziecka są realizowane o stałych porach, dzięki czemu dziecko ma poczucie stabilności i bezpieczeństwa, bardzo potrzebne tak młodej istotce. Wprowadźmy stałe rytuały, które pozwolą dziecku na przewidywalność wydarzeń. Dzięki temu znacznie łatwiej się wyciszy i przygotuje na sen. Kolejno następujące po sobie czynności zrelaksują je. Zadbajmy o warunki fizyczne wypoczynku czyli odpowiednią temperaturę w pokoju, przygaszone światło, ciszę lub szumiące, delikatne dźwięki. Zwróćmy szczególną uwagę na potrzebę bliskości i czułości małego dziecka. Wieczorne marudzenie może wynikać z tęsknoty za mamą. Przytulmy dziecko przed snem, poczytajmy, zaśpiewajmy kołysankę. Gdy się wyciszy i odpręży ułóżmy na wygodnym materacu piankowym lub materacu lateksowym, które zapewnią odpowiednie podparcie ciała i komfort wypoczynku. Warto kupić materac dwustronny z jedną stroną miękką i drugą średnio twardą. To optymalne twardości polecane małym dzieciom.
Zadbaj o dobry sen przedszkolaka i młodego ucznia
Gdy dziecko rośnie liczymy na to, że w końcu skończy się wielogodzinne kołysanie w ramionach i nocne pobudki. Zdarza się jednak, że przedszkolak lub uczeń sprawiają nie mniejsze kłopoty. Co wieczór jest problem z zaśnięciem, czasem ciężko zagonić dziecko do łóżka. Co jest tego powodem? Dziecko to młody człowiek, którym targają takie same emocje jak dorosłymi. Przedszkole oraz szkoła mogą być przyczyną stresu, wynikającego z nowej sytuacji, kłopotów z nawiązaniem bliższych znajomości (dzieci potrafią być okrutne, a odrzucenie przez grupę rówieśników może mocno zachwiać poczuciem wartości dziecka i wywoływać emocje z którymi sobie nie poradzi). To właśnie dlatego tak ważne jest bycie rodzica zawsze obok. Gdy zauważysz, że twoje dziecko coś trapi warto zacząć rozmowę i wspólnie z dzieckiem znaleźć rozwiązanie problemu. Czasem to wystarczy by dziecko spokojnie zasnęło.
Zadbajmy o ruch i wysiłek fizyczny dziecka, częste zabawy na świeżym powietrzu. To jedno z lepszych lekarstw na kłopoty z zasypianiem.
Nie zapominajmy także o dziecięcych lękach czyli duchach i potworach pod łóżkiem i w szafie. Dziecięca wyobraźnia jest praktycznie nieograniczona, Jeżeli dziecku pomaga Twoja obecność w pokoju poświęćmy mu chwilę, poczytajmy bajkę, pogłaszczmy, utulmy do snu i poczekajmy aż spokojnie zaśnie. Kiedyś z tego wyrośnie a nam będzie tego brakować.
Stałe zwyczaje, codzienne rytuały sprawiają, że dziecko wie, czego może się spodziewać. Organizm przygotowuje się do wypoczynku już w momencie kąpieli, oglądania bajek. Dziecko robi się senne o stałych porach, starajmy się nie przeciągać tej chwili, później zaśnięcie może być mocno utrudnione.
Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci i tu ważne są odpowiednie warunki wypoczynku czyli przytłumione światło (jeżeli dziecko nie lubi zasypiać w ciemności), cisza oraz wygodny materac. Możemy zainwestować w materac pocketowy lub materac multipocketowy, w materac termoelastyczny lub materac profilowany moletowany. Wybór typów rdzenia oraz surowców jest bardzo różnorodny. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w materac, z którego będzie mógł korzystać również nastolatek na przykład materac o dwóch różnych twardościach (miękki/średnio twardy lub średnio twardy/twardy). W naszej ofercie posiadamy materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde.
Kłopoty z zaśnięciem u nastolatka
Brak regularności, przeciąganie momentu pójścia spać, nocne maratony filmowe w weekendy powodują, że organizm nastolatka się rozregulowuje i dziecko może mieć trudności z zasypianiem a jego sen nie gwarantuje regeneracji organizmu. Z czasem problem się pogłębia. Zmęczony, niewyspany człowiek ma problemy z wstaniem do szkoły, jest senny w ciągu dnia, ma kłopoty z koncentracją, opuszcza się w nauce. Konsekwencje długotrwałego snu o niskiej wartości mogą wpływać niekorzystnie zarówno na zdrowie fizyczne jak i relacje społeczne i samopoczucie psychiczne nastolatka. Negatywne skutki niedosypiania to między innymi nadciśnienie, otyłość, apatia, nerwowość, odizolowanie od społeczeństwa, brak zaangażowania
Gdzie należy dopatrywać się powodów trudności ze snem? W przypadku nastolatka mogą to być:
- stres związany ze szkołą i relacjami z rówieśnikami
- nadmierne korzystanie z internetu, komputera, telefonu
- skoki rozwojowe
- nieodpowiednie warunki wypoczynku
- brak aktywności i ruchu na świeżym powietrzu
Jak rozwiązać te problemy? W przypadku stresu należy przede wszystkim okazać wsparcie dziecku, wysłuchać go i spróbować wspólnie znaleźć rozwiązanie problemów. Czasem sama rozmowa i poczucie, że nie jest się samemu potrafią znacznie poprawić sytuację. Możemy pomóc dziecku znaleźć hobby, które pozwoli mu się oderwać od codzienności, nauczy wytrwałości i da wiele satysfakcji. Jeżeli jego pasja nie będzie wymagała aktywności i ruchu zapewnijmy mu je oddzielnie.
Problem ograniczenia dziecku dostępu do elektronicznych gadżetów jest znacznie trudniejszy. Jeżeli nie uda nam się wyegzekwować limitów czasu, które dziecko może na to przeznaczyć, ciężko będzie nam skontrolować to co robi.
Sen to najprostszy i najlepszy sposób na regenerację organizmu. Jest szczególnie ważny dla dzieci i nastolatków. Zadbajmy by był komfortowy, efektywny i wysokiej jakości. Wyspane i wypoczęte dziecko jest pełne energii, szybko się uczy, ma chęć do zabawy. Ma pogodny nastrój. Slogan: sen to zdrowie! ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.