Choć aranżacja małej sypialni nie jest rzeczą prostą, można urządzić ją w dobrym guście i przy zachowaniu niezbędnej funkcjonalności. Nawet laik powinien poradzić sobie z tym zadaniem czerpiąc pomysły z wielu dostępnych źródeł jak internet, czasopisma wnętrzarskie a nawet odwiedzając wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, w których możemy podglądnąć gotowe aranżacje. Jakie meble powinny znaleźć się w niewielkiej sypialni, by zapewnić minimum wygody? Nikogo nie zdziwi to, że najważniejsze w całej sypialni jest oczywiście wygodne łóżko.

Jakie łóżko zapewni komfortowy sen?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest rozmiar łóżka. Powinno być na tyle duże, by móc w nim wygodnie zmieniać pozycje. W zależności od tego, czy na łóżku spać będzie jedna osoba, czy będzie to para dobieramy właściwą szerokość. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości i opcje wyboru nam daje. Łóżka mogą mieć różną wysokość. Optymalna to taka, gdy siadając na łóżku nasze kolana zginają się pod kątem 90°. Wstawanie jest wtedy łatwe i przyjemne a jest to szczególnie istotne dla osób starszych i takich mających problemy z kręgosłupem, biodrami czy cierpiących na bóle kości lub stawów. Nie bez znaczenia jest również wygląd łóżka. Powinien pasować stylem do całego pomieszczenia. Lekko prezentować się będą łóżka z drewnianą, sosnową ramą w skandynawskim stylu lub metalowe w stylu industrialnym. Klasyczne łóżka dopasujemy do większości stylowych pomieszczeń. I teraz przejdźmy do najważniejszego elementu czyli wygodnego, idealnie dopasowanego materaca.

Jaki materac wybrać do małej sypialni?

Wspomnieliśmy już o różnych wielkościach łóżek. Równie różnorodne są materace oferowane w naszym sklepie. Nie zapominajmy, że rozmiar łóżka to nie to samo co rozmiar materaca. Łóżko z szeroką ramą może posiadać znacznie węższą wnękę przygotowaną pod materac. Zwróćmy na to szczególną uwagę wybierając rozmiar materaca. Do podstawowych rozmiarów pojedynczych materacy zaliczamy: 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm oraz 120x200 cm natomiast do podwójnych: 140x200cm, 160x200 cm, 180x200 cm i 200x200 cm. Sennes.pl oferuje modele co 5 cm, zarówno z szerokości jak i długości. Umożliwiamy więc maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, zaaranżowanie każdej wnęki. Materace są różnorodne nie tylko pod względem wielkości, ale również budowy. Posiadamy cztery standardowe twardości czyli materace miękkie (dla ważących nie więcej niż 60 kg), materace średnio twarde (dla ważących w przedziale 60-100 kg), materace twarde (dla ważących ponad 100 kg) oraz materace bardzo twarde (dla ważących ponad 120 kg). Twardość materaca dobieramy do wagi użytkownika. Kolejną kategorią, według której dzielimy materace jest typ rdzenia. Rozróżniamy materace piankowe, materace lateksowe, materace pocketowe i materace multipocketowe oraz materace bonellowe. Ze względu na użyte materiały materace dzielimy na:

Jak więc widać na komfort snu wpływa zarówno rozmiar łóżka i materaca jak i to czy materac jest dobrze dobrany do wagi oraz preferencji.

Wpływ aranżacji małej sypialni na odpoczynek

Choć mogłoby się to wydawać nie istotne również wygląd sypialni ma wpływ na to, jak się w niej czujemy i jak odpoczywamy. Chaotyczne, nieuporządkowane pomieszczenie może wywoływać niepokój i rozdrażnienie. Pomieszczenie harmonijne i czyste wyciszy i uspokoi. Zwróćmy uwagę na styl pomieszczenia i dodatki. Dopasujmy szczegóły, by cała aranżacja małej sypialni ze sobą współgrała. Najpopularniejsze style wykorzystywane w sypialni to:

  • styl skandynawski – minimalizm i prostota najlepiej opisują ten typ aranżacji. Jasne barwy nadają pomieszczeniu przestronności, funkcjonalne meble pozwalają na ograniczenie ich liczby. Styl skandynawski cechuje naturalność, zastosowane surowce to najczęściej drewno, materiały takie jak len, bawełna. Najpopularniejsze barwy to biel, szarości i kolory ziemi jak brązy, beże.
  • styl romantyczny – marzysz o eleganckiej i jednocześnie przytulnej sypialni? Rozważ aranżację w stylu romantycznym, czyli pełnym pastelowych barw, kwiatowych wzorów, lekkich mebli. Doskonale pasują odcienie błękitu, pudrowego różu, mięty. Delikatne kolory, naturalne wzory i delikatność sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, dlatego doskonale nadają się do sypialni.
  • styl nowoczesny – elegancki i ponadczasowy, meble często mają prostą formę, są wygodne, funkcjonalne i dopracowane w każdym szczególe. Brak zdobień i oszczędność dodatków nadają wnętrzu przestronności i oddechu. Stonowana kolorystyka sprzyja wyciszeniu.

Urządzanie sypialni może być pomimo pewnych trudności bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Jeżeli zapewnimy sobie wygodne łóżko z komfortowym materacem i umieścimy je w stylowym wnętrzu zagwarantujemy sobie spokojny i regenerujący sen.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych konsultantów w temacie doboru odpowiedniego materaca. Wiele czynników wpływa na nasze odczucia odnośnie komfortu. Czasem warto zrezygnować z kilku dodatkowych mebli i dodatków na rzecz większego materaca. Materac powinien mieć odpowiednią twardość, wytrzymały rdzeń i komfortowe warstwy zewnętrzne.

Dowiedz się więcej na temat materacy: