Telewizor w sypialni to według wielu sceptyków zdecydowanie zły pomysł. Ciężko znaleźć choć jeden naprawdę istotny powód, dla którego warto go mieć w pomieszczeniu, które ma służyć wypoczynkowi i regeneracji. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że jest to urządzenie, które czyni zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Choć większość dorosłych osób nie potrafi sobie wyobrazić sypialni bez telewizora, pominięcie go w aranżacji wpłynie pozytywnie na wiele sfer życia. Nie zapominajmy, że telewizja towarzyszy nam przez większość dnia, nie tylko wieczorem, ale często przez całe dni w weekendy, popołudniami, w trakcie spożywania posiłków a także, gdy jesteśmy zajęci innymi czynnościami jak gotowanie lub sprzątanie. Często nawet gdy przyjmujemy gości, telewizor pozostaje włączony.

Czy jego obecność w sypialni nie jest więc zbędna?

Telewizor w sypialni – wady

Telewizor jest urządzeniem, które emituje dużą ilość pola elektromagnetycznego. Przeprowadzono szereg badań naukowych, które w długiej perspektywie wskazują silne oddziaływanie tego pola na układ nerwowy i sercowo – naczyniowy. Według licznych obserwacji zbyt intensywne pole elektromagnetyczne powoduje bóle głowy, zaburzenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, może być skutkiem wystąpienia niepożądanych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Niestety torpedujemy go nieustannie korzystając ze współczesnej technologi: laptopów, komputerów, tabletów i telefonów. Powinniśmy więc zrobić wszystko, by nasz organizm miał możliwość odcięcia się od tego obciążenia. Dlatego tak istotny jest odpoczynek w przyjaznych warunkach.

Emitowane przez telewizor mrugające światło, przybierające niebieski odcień (zwane HEV – High Energy Visible Light), będące składową światła słonecznego zaburza wydzielanie melatoniny, czyli substancji produkowanej przez szyszynkę po zapadnięciu zmroku. Melatonina sprawia, że czujemy się senni, to znak dla organizmu, że powinniśmy udać się na spoczynek. Zaburzenia w wydzielaniu melatoniny powodują trudności w zasypianiu i częste wybudzanie w nocy, a w rezultacie budzimy się niewyspani.

Lubisz seriale i filmy? Z pewnością masz problem z wyłączeniem telewizora przed ich zakończeniem. Zamiast więc położyć się spać o przyzwoitej porze, wtedy kiedy organizm sygnalizuje nam zmęczenie potrafisz do późnej nocy wpatrywać się w ekran. Jeżeli dodatkowo oglądany program wywołuje intensywne emocje, późniejsze wyciszenie się i zaśnięciem może być niemożliwe. Warto przeznaczyć czas, który pochłania nam wielogodzinne wpatrywanie w ekran telewizora na rozmowę z partnerem lub zabawę z dziećmi. Pożeracz czasu jakim jest telewizja kradnie nam cenne minuty i sprawia, że współcześnie coraz trudniej nawiązać nam bliskie relacje nie tylko ze znajomymi lecz również z najbliższymi.

Telewizor w sypialni – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Mała sypialnia, w której chcemy dodatkowo umieścić telewizor stanie się jeszcze mniej komfortowa. Telewizor to duże urządzenie, zabierające cenną przestrzeń. Rezygnując z niego zyskamy miejsce, które pozwoli nam na swobodne poruszanie się lub umożliwi wstawienie przydatnej komody lub stolika.

Na obecność telewizora w sypialni powinni zwrócić szczególną uwagę również alergicy i osoby, dla których ważne jest świeże i czyste powietrze. Właściwości elektrostatyczne sprawiają, że na telewizorze gromadzi się duża ilość kurzu. Bez niego łatwiej utrzymać czystość w sypialni.

Co zyskujemy usuwając telewizor z sypialni

Telewizor nie tylko zabiera nam czas, lecz również obciąża dodatkowymi, często przykrymi wiadomościami serwowanymi przez programy informacyjne i zawartymi także w serialach czy programach dokumentalnych. Wyłączając go odcinamy się od wszystkich tych trudnych spraw i od nadmiaru informacji. Lepiej zamienić go na książkę, ulubione czasopismo, słuchanie relaksującej muzyki. Sypialnia powinna być azylem, w którym odpoczniemy i nabierzemy sił.

Usuwając telewizor z sypialni dasz również doskonały przykład dzieciom, które nauczą się, że można znacznie ciekawiej wykorzystać czas zamiast wpatrywać się w ekran.

Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie braku odbiornika w sypialni zadbaj o to, by jak najmniej ingerował w Twoje życie. W miarę możliwości umieść go w szafce, którą zawsze można zamknąć, pilnuj czasu spędzanego na oglądanie, wybierz raczej niewielki model. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia godziny, w jakiej telewizor się wyłączy, co pozwoli na utrzymanie regularności i odpowiedniego czasu przeznaczonego na sen. Jak we wszystkim najważniejsze jest umiarkowanie. Zdroworozsądkowe korzystanie z telewizora, jeżeli jest dla Ciebie niezbędny, nie musi być powodem negatywnych konsekwencji. Oglądanie programów czy seriali, które Cię relaksują sprawi, że zaśniesz w lepszym nastroju. Podobnie jak nocny maraton z partnerem, jeżeli oboje jesteście fanami kina.

Telewizor w sypialni ma zarówno zwolenników jak i przeciwników i ciężko jest przekonać zarówno jednych, jak i drugich do zmiany sposobu myślenia a przede wszystkim do zmiany przyzwyczajeń. Racjonalne podejście do tematu pozwoli zachować umiar i rozwagę. Nie oglądajmy do późna serialu kosztem zdrowego i niezbędnego odpoczynku.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą wygodnych materacy, które oferujemy Państwu w sklepie Sennes.pl w szerokim asortymencie. Odpowiedni model powinien być odporny na odkształcenia, gdyż oglądając telewizję w pozycji półleżącej uciskamy intensywnie jedno miejsce. W sprzedaży między innymi materace lateksowe, materace piankowe, materace kokosowe. Oferujemy materace w czterech stopniach twardości, czyli materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde oraz różne wkłady wewnętrzne (oprócz już wymienionych materacy piankowych i lateksowych, mamy w ofercie również materace pocketowe, materace multipocketowe, materace bonellowe).


Dowiedz się więcej na temat materacy: