Trudność w zasypianiu, wczesne wybudzanie, brak ciągłości snu oraz płytki, bardzo czujny wypoczynek to symptomy uciążliwego zjawiska czyli bezsenności. Choć zaburzenie to może nas dotknąć niezależnie od wieku oraz płci jest stan szczególny, w którym może to być jeszcze bardziej uciążliwe. Ten stan to ciąża. Kobieta może doświadczać problemów ze snem w każdym trymestrze ciąży, jednak najsilniej dają się one we znaki w pierwszym i ostatnim.

Bezsenność w pierwszym trymestrze ciąży

Za trudności ze snem w pierwszych trzech miesiącach ciąży odpowiada głównie zwiększone wydzielanie estrogenu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Ma on niestety wpływ również na fazy snu, a w szczególności na fazę REM, powodując tym samym kiepską jakość snu.

Wiadomość o ciąży, nawet gdy jest planowana i wyczekiwana może również wzbudzać lęk i niepokój przed tym co nieznane. Zawsze towarzyszy jej podekscytowanie i liczne rozważania. Kotłujące się w głowie myśli a do tego zaburzenia faz snu mogą skutecznie utrudniać tak niezbędny w tym stanie wypoczynek. Rozwijający się płód potrzebuje wartościowych składników odżywczych i sprzyjających warunków. I choć nie mamy wpływu na wszystko uzupełniajmy niedobory snu jeśli tylko jest to możliwe.

Przyczyną wybudzeń może być również zwiększona potrzeba korzystania z toalety, hormony wpływają bowiem również na układ moczowy zwiększając objętość krwi i innych płynów ustrojowych. Jeżeli dodamy do tego złe samopoczucie, mdłości i wymioty bezsenność jest niemalże gwarantowana. Choć problemy ze snem są uciążliwe i stresujące należy pamiętać, że jest to stan przejściowy i unikać irytacji, która dodatkowo je spotęguje.

Bezsenność w trzecim trymestrze ciąży

Drugi trymestr przynosi przeważnie ulgę i i dla kobiety jest to najczęściej najpiękniejszy okres całej ciąży. Ustępuje większość dolegliwości z pierwszego trymestru a te najtrudniejsze z trzeciego ma jeszcze przed sobą. Dotyczy to również snu.

Trzeci trymestr to czas intensywnego wzrostu dziecka. Powiększający się brzuch utrudnia znalezienie wygodnej pozycji, pojawia się parcie na pęcherz, kobieta doświadcza cudownych, lecz niejednokrotnie bolesnych ruchów dziecka. Tak więc nie tylko zmiany hormonalne lecz również fizyczne są przyczyną występującej w ciąży bezsenności. Do najbardziej uciążliwych zaliczamy:

  • spowodowane głównie niedoborem witamin z grupy B oraz magnezu bolesne skurcze nóg
  • RLS czyli zespół niespokojnych nóg, objawiający się dużym dyskomfortem podczas pozostawania nóg w bezruchu
  • trudności w oddychaniu spowodowane uniesieniem przepony
  • rosnący brzuch powoduje problemy z oddychaniem, kobiety w ciąży doświadczają również bezdechu sennego oraz chrapania
  • bóle pleców, kręgosłupa

Nie tylko fizyczne dolegliwości, ale również stres związany z lękiem przed porodem może utrudniać zasypianie lub wybudzać nas w nocy. By go zredukować warto praktykować ćwiczenia rozluźniające i odprężające lub wesprzeć się dobrą radą doświadczonych już w tym temacie kobiet.

Rozmowa często rozładowuje stres i pozwala spojrzeć na wszystko z nieco większym dystansem.

Jak sobie poradzić z bezsennością w ciąży?

Przestrzegając podstawowych zasad higieny snu możemy poprawić jego jakość. W tym celu powinniśmy:

  • zapewnić odpowiednie warunki w sypialni czyli optymalną temperaturę, zaciemnienie i wyciszenie
  • nie obciążać żołądka ciężkostrawną kolacją, najlepiej spożywać ją minimum 3 godziny przed snem
  • unikać ekspozycji na sztuczne światło emitowane przez telefony, tablety, laptopy, telewizory
  • wprowadzić odprężające rytuały jak przyjemna wieczorna kąpiel, czytanie ulubionych książek, masaż
  • dbać o prawidłowy przyrost masy ciała, zbyt duży jest dość istotnym czynnikiem, który może zaburzać sen, zwiększa również ryzyko powikłań w czasie ciąży
  • spożywać większą ilość ryb morskich lub suplementować kwasy DHA, które pozytywnie wpływają na produkcję melatoniny
  • kontrolować również poziom żelaza, by zapobiec anemii u dziecka lub przedwczesnemu porodowi

Sen to bardzo ważny element codzienności. Mała ilość snu lub jego kiepska jakość mocno obniża funkcje motoryczne. Wpływa negatywnie na koncentrację, utrudnia zapamiętywanie. Człowiek jest zmęczony, rozdrażniony i mało produktywny. Bezsenność w ciąży może podnosić ciśnienie krwi, a w tym stanie jest to niebezpieczne i powoduje powikłania. Powinniśmy za wszelką cenę jej zapobiegać przez stosowanie wszystkich znanych metod poprawiających jakość snu.

Bezsenność w ciąży – jaki materac wybrać

Wspomniane bóle pleców oraz rosnący brzuch uniemożliwiający znalezienie wygodnej pozycji mogą zostać złagodzone przez odpowiednio komfortowy materac. Jaki typ materaca będzie najodpowiedniejszy? Materac musi cechować się elastycznością, dopasowywać się do kształtu sylwetki, odciążać kręgosłup, mięśnie i stawy, dobrze podpierać kręgosłup oraz brzuch i wspomagać swobodne krążenie krwi. Te cechy posiadają materace z warstwą pianki visco memory, pianki profilowanej molet oraz profilowanej visco memory.

Równie ważny jest rdzeń materaca, odpowiednio trwały i wygodny. Polecamy materace kieszeniowe lub materace lateksowe z rdzeniem z pianki lateksowej o grubości 16 cm. Materace termoelastyczne doskonale dopasowują się do kształtu sylwetki pod wpływem jej ciepła i nacisku. Specyficznie nacinana pianka w materacach profilowanych moletowanych lub materacach profilowanych visco memory sprawia, że doskonale wspierają one sylwetkę i łatwo się z nią integrują. Liczne wypustki i wgłębienia dają efekt mikromasażu. Choć jest to niewyczuwalne, wspomaga krążenie krwi.

Jeżeli jesteś w ciąży i doświadczasz problemów ze snem nie powinnaś ich bagatelizować. Zdrowy sen ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Należy wykorzystać wszystkie dostępne metody by zapobiegać bezsenności i poprawić jakość wypoczynku.

Dowiedz się więcej na temat materacy: