Niespokojny, przerywany sen nie zagwarantuje nam odpowiedniej regeneracji. Rano obudzimy się zmęczeni, rozdrażnieni, bez energii. Sporadyczne kłopoty ze snem zdarzają się każdemu, jeżeli jednak ten problem powtarza się i rzutuje na nasze funkcjonowanie należy poszukać przyczyn i spróbować je wyeliminować. Zaniedbanie tego może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia i jakości życia.

Przyczyny nocnych wybudzeń

Na problemy ze snem wpływają zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Te pierwsze są przeważnie łatwe do wyeliminowania, natomiast te drugie czasem wymagają interwencji lekarskiej lub profesjonalnej pomocy (wszystko zależy od stopnia dolegliwości, intensywności problemu). Do takich czynników wliczamy między innymi przewlekły stres oraz choroby takie jak: zespół niespokojnych nóg (pieczenie, mrowienie kończyn wymuszające potrzebę ciągłego poruszania nogami, nasilające się szczególnie nocą), nadczynność tarczycy (objawiająca się nerwowością, kołataniem serca, drżeniem rąk) i bezdech senny (czyli wstrzymanie lub spłycenie oddechu na kilka lub kilkanaście sekund, zwiększające ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru). Stres to reakcja na trudną sytuację, z którą jedni radzą sobie lepiej, a inni gorzej. Może powodować uczucie silnego lęku, napady paniki, strach i nerwowość. By nieco złagodzić jego objawy można spróbować domowych sposobów. W redukcji stresu pomogą techniki relaksacyjne, masaż bliskiej osoby, aromatyczna kąpiel, ziołowa herbata o działaniu uspokajającym. Najskuteczniejsze byłoby jednak wyeliminowanie przyczyny stresu choć jak wiemy, jest to zazwyczaj najtrudniejsze.

Gdy w grę wchodzi tak poważne schorzenie jak depresja niezbędna może okazać się pomoc lekarska, z uwzględnieniem terapii farmakologicznej.

Zewnętrzne czynniki będące powodem tego, że budzimy się w nocy to najczęściej:

  • nieodpowiednia temperatura w sypialni
  • hałas i światło (ruchliwa ulica, szczekający pies, głośna lodówka, latarnia uliczna)
  • narażanie się na działanie niebieskiego światła tuż przed snem (telewizor, telefon, laptop, tablet)
  • obciążanie żołądka ciężkostrawną kolacją
  • niewygodny materac

Jak już wspomnieliśmy, wyeliminowanie tych przyczyn nie nastręcza zazwyczaj większych trudności. Wystarczy zadbać o optymalną temperaturę w sypialni (18-19 °C), wymienić okna na dźwiękoszczelne lub spróbować zredukować oddziaływanie hałasu przez zastosowanie białego szumu, odłożyć na bok elektronikę. Dość istotne znaczenie ma komfortowy materac i dlatego poświęcimy mu osobny akapit.

Dlaczego budzimy się w nocy? Sprawdź swój materac.

Materac powinien być dobrany według wagi i konkretnych preferencji użytkownika. Osoby lekkie (do 60 kg wagi) mogą spać na materacu miękkim, ważące pomiędzy 60 a 100 kg na materacu średnio twardym, materace twarde dedykujemy osobom o wadze przekraczającej 100 kg a materace bardzo twarde, gdy waga przekracza 120 kg.

Osobiste preferencje dotyczą natomiast rodzaju użytych surowców i ich specyficznych właściwości. Materace termoelastyczne wykonane są z pianki visco memory, która dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku. Mięknie, otula ciało i delikatnie je ogrzewa, dlatego nie przypadnie do gustu osobom, które szybko się przegrzewają i pocą. Dla nich znacznie lepsze będą materace z warstwą lateksu. Materace z podwójną warstwą visco zaliczamy do materacy miękkich, te z pojedynczą do kategorii średnio twardej. Do niej wliczamy jeszcze specyficznie nacinane materace profilowane molet oraz materace profilowane visco memory. Osoby preferujące twarde i sztywne powierzchnie mają do wyboru materace kokosowe lub materace z trawą morską. Materace z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosu to materace bardzo twarde.

Za trwałość materaca i wsparcie sylwetki odpowiada również jego rdzeń. Oferujemy kilka rodzajów materacy ze względu na wkład wewnętrzny:

  • materace piankowe – wykonane z pianki T25 lub wysokoelastycznej HR, polecamy je raczej dzieciom i osobom lekkim
  • materace lateksowe – rdzeń stanowi 16 cm pianka lateksowa, charakteryzująca się sprężystością, odpornością na obciążenia, przewiewnością i oferująca najwyższy poziom komfortu
  • materace bonellowe – rdzeń wykonany jest ze sprężyn w kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone sztywnym drutem. Ciężar ciała jest równomiernie rozkładany a materac charakteryzuje się elastycznością powierzchniową.
  • materace pocketowe – rdzeń wykonany jest z 262 szt/m2 sprężyn w kształcie cylindra. Sprężyny są umieszczone w materiałowych kieszonkach i nadają materacowi elastyczność punktową. Doskonale dopasowują się do sylwetki.
  • materace multipocketowe – liczba sprężyn została podwojona i wynosi 510 szt/m2. Materac jest twardszy w odczuciu, sztywniejszy i odporniejszy na obciążenia.

Pierwszym krokiem w wyeliminowaniu problemu nocnych wybudzeń powinno być znalezienia przyczyny. Świadomość wpływu złych nawyków jest coraz większa. Z różnych źródeł możemy dowiedzieć się o najczęstszych powodach nocnych kłopotów ze snem. Warto wykorzystać tą wiedzę i szybko wprowadzić istotne korekty. Przyjemny sen i odpowiednia regeneracja mają duże znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Dowiedz się więcej na temat materacy: