Jednym z podstawowych kryteriów wyboru materaca jest jego twardość. Powinna być dopasowana do wagi użytkownika, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy odczuwany komfort oraz wsparcie sylwetki i kręgosłupa. Nasze materace podzieliliśmy na cztery kategorie, które oznaczyliśmy literką H (ang.hardness) oraz odpowiednią cyfrą:

Każdej z tych twardości przypisaliśmy konkretny przedział wagowy, który nakieruje naszych klientów na właściwy model materaca. Warto jednak uwzględnić także osobiste preferencje. W końcu każdy z nas wie najlepiej jaki typ powierzchni zapewnia mu wymarzony komfort.

Twardość materaca H3

Lekkie, drobne osoby oraz dzieci to główni odbiorcy materacy miękkich. Ich nieduża waga nie obciąża zbytnio powierzchni, więc materac jest w stanie zapewnić odpowiednie wsparcie kręgosłupa i całej sylwetki. Polecamy go osobom, których waga nie przekracza 60 kg. Wykonane są z podwójnej pianki termoelastycznej visco memory, która zapewnia miękkość i komfortowy wypoczynek. Pianka visco dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła i nacisku.

Najliczniejszą grupę stanowią osoby z przedziału wagowego 60-100 kg i to właśnie im dedykowane są materace średnio twarde H2. To bardzo różnorodna i rozbudowana grupa materacy. Średnią twardość zapewniają im takie surowce jak: pianka wysokoelastyczna HR, pianka T25, lateks, pianka moletowana, profilowane visco memory oraz pojedyncza warstwa pianki visco.

Materac H3

Kolejna kategoria to materace twarde H3. Polecamy je osobom, których waga przekracza 100 kg. Mają sztywną i twardą powierzchnię. Dla jej uzyskania zastosowano matę kokosową lub matę z trawy morskiej. Obie te warstwy są przewiewne, dobrze wchłaniają i odparowują wilgoć, mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Materace kokosowe czyli z matą kokosową wykonaną ze sprasowanych włókien łupiny orzecha. Mata ma brązowy kolor i właściwości antybakteryjne. Zawartość soli mineralnych w łupinie sprawia, że w materacu nie namnażają się bakterie, wirusy i grzyby. Materace z trawą morską czyli różnymi gatunkami alg mają bardzo podobne właściwości.

Dla osób bardzo ciężkich przeznaczone są materace oznaczone w naszej ofercie symbolem H4 czyli bardzo twarde. W celu uzyskania takiej powierzchni zastosowaliśmy podwójną warstwę kokosową a także dodatkowo warstwę końskiego włosia. Końskie włosie to kolejny naturalny surowiec, pozyskiwany z grzywy lub ogona. Ma właściwości higroskopijne czyli szybko wchłania nadmiar wilgoci i natychmiast odparowuje ją do otoczenia. Zapewnia komfort osobom z nadmierną potliwością.

Twardość materaca H2 czy H3

Masz problem z wyborem odpowiedniej twardości? Twoja waga znajduje się na pograniczu jednej i drugiej twardości i nie wiesz, na której będzie Ci wygodniej. Nie musisz podejmować żadnego ryzyka. Większość naszych materacy to modele dwustronne, masz więc możliwość przetestowania dwóch różnych twardości, między którymi się wahasz. Co jeszcze daje wybór modelu dwustronnego? Regularne odwracanie materaca zwiększa jego żywotność, chroni przed nadmiernym wygnieceniem w jednym miejscu; możesz wybrać surowce o innych właściwościach np. z jednej strony chłodny lateks a z drugiej oddającą ciepło piankę visco memory; jeżeli dokuczają Ci napadowe bóle kręgosłupa możesz wykorzystać stronę twardszą materaca i wrócić do poprzedniej gdy miną.

Twardości materaca

Jaką możliwości daje zastosowanie najpopularniejszych twardości czyli średnio twardej H2 oraz twardej H3 w jednym materacu? Średnio twarda strona materaca to dość uniwersalny wybór. Szczególnie, gdy z materaca korzystają dwie osoby o sporej różnicy wagi. To idealny kompromis, szczególnie wtedy gdy rdzeń będzie cechował się elastycznością punktową (występującą w materacach pocketowych, materacach multipocketowych czy materacach lateksowych). Strona twarda materaca czyli H3 zapewnia stabilne wsparcie dla całej sylwetki. Osoba cięższa nie zapada się w niej, minimalizując ryzyko wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa.

Materace H2/H3 cieszą się dużą popularnością. Mają najbardziej uniwersalną kombinację twardości a także najbardziej różnorodną, występującą we wszystkich rodzajach rdzenia czyli w materacach piankowych, materacach kieszeniowych oraz w materacach lateksowych. Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie właściwości posiadają poszczególne surowce i dobrać te najbardziej odpowiadające naszym preferencjom i oczekiwaniom.

Dowiedz się więcej na temat materacy: